POMÁHÁME SRDCEM: Nadace Špuntíci přispěla na jídlo potřebným

24.5.2022
Jitka Kačánová

Po prvotní vlně solidarity, kdy bylo vydatelství A11 doslova zavaleno tunami materiální pomoci pro Ukrajinu, Nadace Špuntíci i nadále pomáhá lidem, kteří v naší zemi našli útočiště před válkou. Od předávání hmotných darů se přeorientovala na peněžní pomoc a jedním z partnerů, které podpořila tentokrát, je projekt Jídlo pro všechny rozdávající na Václavském náměstí výborný vegetariánský oběd.

Pět set porcí denně rozdávají členové spolku Sanga nedaleko slavné sochy knížete Václava na koni na Václavském náměstí v sídle Centra pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny. Prostory centru poskytla zcela zdarma společnost Českomoravská nemovitostní. Zdarma jsou i základní služby uprchlíkům jako například informační poradenství, pomoc s ubytováním či dopravou, výdej potravin nebo hygienických potřeb a také psychologická pomoc, překladatelské služby či dětský koutek. A zdarma se tam od počátku dubna rozdává také jídlo, které tam Dušan Vojtěch a Lukáš Bauer každý den kromě víkendu přivážejí.

„Obvolali jsme opravdu hodně lidí, aby nám pomohli, a ti nás zase odkazovali dál a dál. Až konečně tady pan Vojtěch a pak ještě jedna paní z mateřské školky nám začali pomáhat – Vojtěch dováží hlavní jídlo a mateřská školka polévky,“ řekla Našemu REGIONU jedna ze zakladatelek centra Viktorie Matorina. „Kluci jsou hrozně fajn, mají to moc dobré a je s nimi legrace,“ chválí Matorina oba nadšence, kteří jídlo nejen dovážejí, ale sami ho i vaří, připravují na něj zeleninu a také, když je už po všem, myjí ještě i nádobí.

Smart City s hladovými lidmi

„Jednou z hlavních myšlenek celého projektu je zvláštní paradox dnešní doby – vše je hypermoderní a on-line, jenže v tomhle totálně high-tech městě jsou lidé, kteří mají hlad. Tak k čemu to je?“ ptá se Bauer. „My bychom na to chtěli jít z druhého konce – udělat něco pro to, aby Praha byla městem bez hladových lidí,“ vysvětluje Bauer s tím, že se považují za amatéry, za ty, kdo se vaření a rozdávání jídla potřebným věnují z lásky, a ne pro profit jako profesionálové. A navzdory tomu, a nebo právě proto, jim přichází pomoc ze všech stran.

„Je to strašně zajímavá dimenze. Mohl bych všechny ty peníze, které nám přichází, ‚ztopit‘ a říct, že mi došly. Ale ne, já je všechny utrácím, abych nakrmil úplně cizí lidi a v jednom slova smyslu z toho nic neměl. Na jedné straně vydáváme desetisíce za nákupy, ale zároveň se nám ozývají dárci a dostáváme už rovnou potraviny na vaření nebo peníze na jejich nákup. Pořád něco dostáváme. A i když vlastně nemáme nikdy pevnou půdu pod nohama, je to strašně příjemné,“ dodává Bauer.

Nadace Špuntíci

Jedním z velkorysých dárců projektu Jídlo pro všechny je i Nadace Špuntíci, která v půlce května předala jeho organizátorům 15 tisíc korun. „Rozhodli jsme se podpořit spolek Sanga a jeho projekt Jídlo pro všechny, protože pravidelně dodávají do uprchlického centra na Václavském náměstí zdravé a teplé jídlo pro ukrajinské uprchlíky. Věříme, že se k nám připojí i další a tento skvělý projekt podpoří také,“ řekla Našemu REGIONU ředitelka nadace Alexandra Uherková.

 

Jídlo pro život je jedním z dalších projektů, které už podpořila Nadace Špuntíci. Zdroj: Alexandra Uherková

Nadace už v samotném začátku konfliktu vypravila na Ukrajinu několik nákladních vozů s materiální pomocí, které jí nanosili solidární obyvatelé nejen Prahy 7, kde nadace sídlí. Později mimo jiné přispěla například na ubytování ukrajinských žen a dětí v ostravské Střední škole prof. Zdeňka Matějčka. Také díky její pomoci tak dostanou chutné vegetariánské jídlo nejen ukrajinští uprchlíci na Václavském náměstí, kam začali chodit už i ukrajinští Romové z nedalekého hlavního nádraží, ale také například klienti azylového domu Naděje v Záběhlicích. Podobný projekt, který běží v Londýně již dvacet let s přibližně pěti tisíci porcemi jídel denně, loni ocenila dokonce i samotná britská královna Alžběta II.

„Pro mě je důležité, jestli je to, co děláme, potřeba. Potom jsme inspirovaní to dělat dál,“ řekl Našemu REGIONU již zmiňovaný Vojtěch. „Jsme moc vděční Nadaci Špuntíci za jejich pomoc. Chceme ve vaření a rozdávání jídla pokračovat, ale víme, že bez nějaké další pomoci to sami nezvládneme. Upřímně proto děkujeme všem, kdo nám již pomáhají!“


Témata:

Nepřehlédněte