Bystřický masopust se stal na Olomoucku pojmem, folklorní soubor Haná ho pravidelně pořádá již od 80. let minulého století. Každoročně jej podle odhadů města navštěvovalo až 1 500 lidí. „Letos se obchůzka, plánovaná na sobotu 13. února, poprvé za téměř 40 let neuskuteční – neumožňují to vládní nařízení související s pandemií onemocnění covid-19,“ řekl Petr Nakládal z odboru kultury a informací tamní radnice. Součástí masopustu byla každoročně hanácká zabijačka, vystoupení folklorních souborů i tradiční průvod vodění medvěda. „Za letošní situace uvažovali pořadatelé například alespoň o stánkovém prodeji zabijačkových výrobků, bohužel týden staré vládní opatření neumožní ani toto,“ doplnil Nakládal.
Podle vedoucího folklorního souboru Haná Roberta Šolce nakonec padla i varianta vyrazit do ulic s menším počtem maškar. „V průvodu nás bývá kolem 30, říkali jsme si, že bychom třeba chodili po dvojicích, ale to se nedá. Jde o hromadnou, společenskou akci,“ řekl Šolc. Kromě masopustu musela být během uplynulého roku zrušena kvůli koronaviru i řada dalších tradičních folklorních akcí včetně loňského šmigrustu. „V září jsme měli štěstí, že zrovna nebyl nouzový stav, takže jsme mohli udělat Lidový rok, pak už to nešlo. Přišli jsme o Štěpánskou po Vánocích, i o současnou plesovou sezonu,“ doplnil vedoucí souboru.
Masky v masopustním průvodu letos nevyrazí například ani do přerovských ulic, kde se staré hanácké masopustní zvyky snaží již několik let lidem připomínat spolek Cukrle a folklorní soubor Haná Přerov. Přijdou o něj i lidé v Olomouci. „S ohledem na vývoj situace jsme byli letos nuceni masopust v Olomouci zcela zrušit. Vzhledem k platným nařízením a opatřením vlády nemůžeme plánovat ani žádnou jinou podobu této tradiční akce v režii města,“ řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.
Kvůli špatné epidemické situaci se neuskuteční ani plánovaný Hanácké masopust v Příkazech, zdejší Hanácké muzeum v přírodě připravilo pro zájemce alespoň takzvané Virtuální ostatke. Na stránkách muzea a facebookovém profilu si formou textu, fotografií a videí mají lidé možnost až do masopustního úterý 16. února seznámit se s významným dny a obyčeji masopustního období na Hané.
Masopust je tradiční svátek, který předkům zvěstoval čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, v letošním roce připadá vyvrcholení oslav masopustu na 16. únor. Fašank, masopust, vodění medvěda nebo ostatky se slaví po celé Moravě, svou tradiční podobu si ale zachoval především na vesnicích.
adp/ČTK