Poprvé za čtyřicet let se ruší tradiční masopust ve Velké Bystřici. Důvodem jsou koronavirová opatření

3.2.2021
Redakce

Bystřický masopust se stal na Olomoucku pojmem, folklorní soubor Haná ho pravidelně pořádá již od 80. let minulého století. Každoročně jej podle odhadů města navštěvovalo až 1 500 lidí. „Letos se obchůzka, plánovaná na sobotu 13. února, poprvé za téměř 40 let neuskuteční – neumožňují to vládní nařízení související s pandemií onemocnění covid-19,“ řekl Petr Nakládal z odboru kultury a informací tamní radnice. Součástí masopustu byla každoročně hanácká zabijačka, vystoupení folklorních souborů i tradiční průvod vodění medvěda. „Za letošní situace uvažovali pořadatelé například alespoň o stánkovém prodeji zabijačkových výrobků, bohužel týden staré vládní opatření neumožní ani toto,“ doplnil Nakládal.

Podle vedoucího folklorního souboru Haná Roberta Šolce nakonec padla i varianta vyrazit do ulic s menším počtem maškar. „V průvodu nás bývá kolem 30, říkali jsme si, že bychom třeba chodili po dvojicích, ale to se nedá. Jde o hromadnou, společenskou akci,“ řekl Šolc. Kromě masopustu musela být během uplynulého roku zrušena kvůli koronaviru i řada dalších tradičních folklorních akcí včetně loňského šmigrustu. „V září jsme měli štěstí, že zrovna nebyl nouzový stav, takže jsme mohli udělat Lidový rok, pak už to nešlo. Přišli jsme o Štěpánskou po Vánocích, i o současnou plesovou sezonu,“ doplnil vedoucí souboru.

Co se skrývá pod maskou? Hluboké mystické kořeny populárního masopustu

Masky v masopustním průvodu letos nevyrazí například ani do přerovských ulic, kde se staré hanácké masopustní zvyky snaží již několik let lidem připomínat spolek Cukrle a folklorní soubor Haná Přerov. Přijdou o něj i lidé v Olomouci. „S ohledem na vývoj situace jsme byli letos nuceni masopust v Olomouci zcela zrušit. Vzhledem k platným nařízením a opatřením vlády nemůžeme plánovat ani žádnou jinou podobu této tradiční akce v režii města,“ řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Kvůli špatné epidemické situaci se neuskuteční ani plánovaný Hanácké masopust v Příkazech, zdejší Hanácké muzeum v přírodě připravilo pro zájemce alespoň takzvané Virtuální ostatke. Na stránkách muzea a facebookovém profilu si formou textu, fotografií a videí mají lidé možnost až do masopustního úterý 16. února seznámit se s významným dny a obyčeji masopustního období na Hané.

kobliha

Nadýchané, zlatavé a hříšně dobré. Klíčem k masopustním koblihám je správné smažení

Masopust je tradiční svátek, který předkům zvěstoval čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, v letošním roce připadá vyvrcholení oslav masopustu na 16. únor. Fašank, masopust, vodění medvěda nebo ostatky se slaví po celé Moravě, svou tradiční podobu si ale zachoval především na vesnicích.

adp/ČTKNepřehlédněte