Co se skrývá pod maskou? Hluboké mystické kořeny populárního masopustu

Další fotky

Dnes se za masopust považuje pestrý původ maškar provádějících zdařilé či méně zdařilé žertíky. Maska dává jejímu nositeli možnost beztrestně poškádlit či pozlobit ostatní i zkritizovat místní poměry. Původně však šlo o něco docela jiného.

První historicky doložené průvody masek pocházejí z období starého Říma. Jeden konkrétní den, kdy se masky prezentovaly na veřejnosti a hodovalo se až do padnutí, nazývali Římané carnival. Celému období, kdy se oslavoval konec zimy a začátek nového roku, říkali carniprivium. Dnes jsou obě tato slova shodně vykládána ve významu odebrání či opuštění masa a odkazují ke křesťanskému půstu. Podle jiného výkladu však slovo „karneval“ znamená pravý opak – účastníci karnevalu se doslova cpou masem, aby z něj získali maximální možný prospěch před nadcházejícím obdobím končící zimy, kdy loňské zásoby pomalu docházejí.

Na sv. Telesfora se chodilo s klibnou a kozlíky. Na čí počest? A jak vlastně vypadala?

V pohanských dobách maškary připomínaly, že ve zlomovém období mezi zimou a létem se svět živých prolíná se světem mrtvých, který symbolizovaly právě masky. Proto se také zřejmě směly chovat zcela nevázaně (vždyť nejsou z tohoto světa) a byla jim přisuzována i jistá nadpřirozená moc, především schopnost zajistit plodnost polí, dobytka a nakonec snad i lidí.

Nestvůry jako z hororu. Proč jsou předvánoční obchůzky tak děsivé i pro dospělé?

 

Křesťané si stejně jako mnoho dalších přisvojili i tento původně pohanský obyčej. Se značnou dávkou vynalézavosti ho ukotvili mezi svátek Tří králů (6. ledna), kdy začíná masopustní období, a tzv. Popeleční středu, která nastává 40 dnů před Velikonocemi, tedy každý rok různě. Období masopustu končí právě oním „masopustem“, jak ho ve velmi okleštěné podobě známe dnes i my.

Rozpustilý masopust v Roztokách se těší velké popularitě. Začíná za pár dnů

Původně se totiž jednalo o svátek několikadenní. Začínal tzv. Tučným čtvrtkem, kdy se tradičně pojídala vepřová pečeně s knedlíkem a zelím a zapíjela se pivem, a to ne zrovna v zanedbatelném množstvím. Následující tři dny byly zřejmě určeny na zotavení, protože v neděli večer se pořádala taneční zábava, která pokračovala ještě v pondělí. Úterý patřilo maškarnímu průvodu, který opět končil v hospodě při zábavě. Úderem půlnoci však veškerá bujnost a veselí končilo. Nastala Popeleční středa, první den předvelikonočního půstu. Tam, kde masopust přetáhli, hrozilo, že se na zábavu dostaví sám ďábel, a to v podobě chlapce v zeleném sáčku. A proč právě v zeleném? Protože tato barva tradičně odkazuje k jiným světům, ať už je to říše mrtvých, peklo nebo vodníkův rybník.

Škoda, že se dnes masopust neslaví jako dřív, tedy skoro celý týden. Zatímco dříve se to zřejmě vždycky „nějak zařídilo“, dnes by na to padlo pět dnů dovolené. Proto se úterní maškary nenápadně přesunuly na předcházejí víkend.

FOTO: Masopust

Masopust - Chrudimský deníkMasopust - ČT24 – Česká televizeMasopust - Mělnický deníkMasopust - metro.czMasopust - Rokytnický masopust – Webnode
Další fotky
Masopust - TýdenMasopust - ŽIVOTNÍ STYLMasopust - HlinskoMasopust - it.powermall.infoMasopust - Italy TravelsMasopust - Monatour Jičín

Také k masopustu se stejně jako k mnoha dalším obdobím se váže řada lidových pranostik. Pro nás asi nejzajímavější zni „Masopust na slunci – pomlázka u kamen“. Není však jisté, zda se oním „sluncem“ míní to, že bude jasno, byť třeba mrazivo, anebo teplo vůbec. Obecně však pěkné počasí, slunce, jasno, věští dobrou úrodu pšenice, žita, lnu, hrušek a jablek. Dále potom platí, že jak je na masopustní úterý, tak má být o velikonočním pátku, a jak bude na Popeleční středu, tak má být po celý rok. Tak uvidíme, jak se to vyplní letos.

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama