Populární zámek Humprecht chce být otevřen celoročně, ale to není jen tak

7.7.2021
Fefík

Revitalizace zahrnuje opravu většiny cihelných a dřevěných podlah zámku, opravu všech oken, opravu dveří a mříží, celkové restaurování vnitřních původních omítek, temperaci čtyř místností, nové točité schodiště do krovu vrcholové věže, přebudování celé elektroinstalace, částečnou opravu střechy, opravu fasády zámku, obnovu zahrady v místě terasy, pořízení nábytku a vitrín pro umístění exponátů, instalaci audio a video techniky včetně tzv. infokiosků, zabezpečení památky, modernizaci pokladny a zpřístupnění zámku v zimním období.

Bude probíhat do července 2023.

Po dobu realizace bude zámek přístupný s částečným omezením provozu.

Oblíbené Drábské světničky jsou uzavřeny, skalní hrad ničí turisté

Dodavatelem veškerých prací je společnost GEMA ART GROUP z Prahy. Cena díla dosahuje částky 41,5 milionu korun (s daní), z 90 procent bude financována z dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Lovecký zámek Humprecht, který stojí nad Sobotkou, je dominantou kraje a jedním ze symbolů Českého ráje. Byl postaven Italem Carlo Luragem v letech 1666-68 pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. V Čechách jde o unikátní zámeckou stavbu – věž elipsovitého půdorysu, s 27 místnostmi,  inspirovanou stavbami v Itálii. Zámek má interiéry barokního loveckého zámku. V 1. patře je 16 metrů vysoký hodovní sál s výraznou akustikou a ve 2. patře vyhlídkový ochoz. Na vrchol věže byl v 19. století umístěn turecký půlměsíc, který zámku propůjčuje exotický nádech.

Zdroj: vzNepřehlédněte