Čechům na home office se alkohol vymyká z rukou

Žiji sám a nikdy mi to nevadilo, potkával jsem se s lidmi z práce, přáteli… Jsem nyní již půl roku na home office a situace s alkoholem se mi pomalu vymyká z rukou. Začal jsem skleničkou vína k obědu, později jsem po obědě při práci láhev dopil, nyní si již večer otevřu druhou. Cítím, že bez alkoholu již svůj den nezvládám. Tak zní zpověď nejmenovaného čtenáře v Poradně u Tadeáše.

Člověk je tvorem společenským, nemůže prožít život a cítit se šťastně, pokud je v bytě zavřený sám, dívá se do obrazovky monitoru a vydělává na život, namísto, aby život žil. Potřebujeme někam patřit, spolupracovat s dalšími lidmi, dotýkat se druhých.

Závislost může být o hledání léku na pocity bezmocnosti, úzkosti, stresu. Není rozdíl, jestli se jedná o závislost na jídle, alkoholu nebo internetu. Riziko závislosti je zcela individuální a nikdo před ním není chráněn.

Problém s užíváním alkoholu je nutné vnímat a řešit v širším rámci sociálního kontextu, protože zpravidla je spojen s nerovností a izolací. Ve světě virtuální technologické pseudopropojenosti jsme stále více sami. Na Facebooku můžeme mít tisíce přátel, každý náš příspěvek má desítky lajků, ale nemáme v dnešní době nikoho, koho bychom pozvali zítra na večeři.

Jmenuji se Tadeáš Samuel Zborník a jsem absolventem magisterského studia psychologie. V současnosti pracuji jako terapeut v zařízení Psychologie Můstek v Praze a jsem doktorandem adiktologie na 1. Lékařské fakultě UK. Jsem komunikativní člověk s pozitivním přístupem k druhým, přijímám každého člověka v jeho individualitě. Věřím, že právě komunikace je prvním předpokladem zvládnutí krizových situací.

 

Varovným příznakem je zvyšující se tolerance alkoholu, tělo si na alkohol zvyká a dávka, potřebná k dosažení stejného účinku, se zvyšuje. Tělo již nechce bez alkoholu  fungovat, vyžaduje ho už po probuzení.  Pokud mu alkohol nedodáte, dochází k příznakům, jako jsou nadměrné pocení, třes rukou, úzkost, nevolnost a zvracení, podrážděnost. Tyto stavy mohou později pokračovat do ještě závažnější formy.

Poradna u Tadeáše: Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka

Během koronavirových opatření a režimu home office je mnohem snazší k pití v pracovní době sklouznout už jenom proto, že zatímco na pracovišti bychom si láhev asi jen tak neotevřeli, doma tyto zábrany mizí. Alkohol je toxická látka a bezpečné pití nelze definovat.

Doporučuji vyzkoušet několik základních kroků. Nekupujte si domů zásobu alkoholu, případně jej nemějte doma vůbec. Využívejte podporu svých známých a přátel, o kterých s jistotou víte, že alkohol nekonzumují. Vyhýbejte se lákadlům a situacím, které spouští bažení po alkoholu. Zkuste třicetidenní test abstinence, je to nástroj, který pomůže zmapovat situaci. Doporučuji se s ním seznámit, dá se dohledat na internetu nebo si můžete vytvořit vlastní tabulku, do které zapisujete datum a čas, chuť (ano/ne), situace, pocity, zvládání bažení…

Vhodné je i svěřit se svému lékaři a požádat o pomoc, která může spočívat v konzultacích, systematické podpoře a poradenství, ale také ve vhodné léčbě léky. Podstatné je rozhodnutí ke změně a stanovení cíle, s cestou k jeho dosažení mohou pomoci odborníci. Držím palce, ať vše zvládnete.

Těším se na vaše podněty ke společnému zamyšlení. Své dotazy či podněty, prosím zasílejte na e-mail [email protected]

Váš Tadeáš 

Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Reklama