Poradna u Tadeáše: Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka

Maminka (77 let) celý rok statečně snáší, dosud neměla strach, nepropadala panice. Teď jí ale na covid zemřel celoživotní kamarád a situace na ní začíná dopadat.

Děkuji za váš podnět. Vnímám vaši starost o maminku, dobře, že jste napsal. Smrt je něčím, o čem neradi hovoříme a slýcháme, přestože každý z nás ví, že je nedílnou součástí a završením každého života.

Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka během pandemie je nyní, stejně jako virus, novým problémem v této bezprecedentní době. Proces smutku a truchlení je velmi odlišný od toho, co jsme znali. Kvůli karanténě a omezení cestování mnoho lidí dnes umírá samo, vytrácí se okamžiky blízkosti, které k procesu umírání patřily, chybí nám uzavření vztahu s umírajícím člověkem, sdílení vzpomínek nebo vyjádření osobních pocitů. Úmrtí jsou dnes náhlá a neočekávaná a zanechávají za sebou mnoho otázek, nedořešených záležitostí, někdy pocitů viny. Veškerá pozornost je věnována pandemii a smrti v souvislosti s ní a tak jsou přehlíženy ztráty, které přichází mimo, bez covidu. Pohřební rituály nejsou tím, na co jsme byli zvyklí, je omezen počet osob na pohřbu, jsou zprostředkovány skrze obrazovku monitoru, schází intimita pohřbů – dotyky, objetí, polibky. Podpora rodiny a přátel se v dnešní době může zdát méně zjevná, protože je vzdálenější. 

Během této doby sociální izolace je, možná více než kdy jindy, důležité být po boku těch, kteří truchlí, naslouchat jejich pocitům a být pouze přítomen. Neexistuje žádný konkrétní způsob, jak truchlit. Může trvat dlouhou dobu, než projdeme všemi fázemi zármutku, které se mohou ukazovat jako popření, hněv, vyjednávání, deprese, přijetí. Přikládám krátká doporučení, jak druhému v jeho zármutku a stavech s ním souvisejících pomoci.

Smutek a samota. Nucená izolace se podepsala na dětech i seniorech

Mluvení a naslouchání: je nezbytné, aby člověk v zármutku hovořil (a bylo mu nasloucháno) o svých pocitech s frustrací, úzkostí, smutkem a zármutkem. Instinktivně má člověk tendenci se vypnout, vyloučit, izolovat. Mluvte o dobrých časech, mluvte o hněvu, mluvte o obavách ze smrti, o tom co nás čeká po ní. Nejdůležitější je vyjádřit se.

Podpora a čas: poslouchejte vyprávění o společných zážitcích, prohlížejte si fotografie, vzpomínejte společně nebo vytvořte společnou vzpomínku zasazením stromu, květiny, vytvořením rámečku na společnou fotografii ─ možností je mnoho. 

Laskavost: je nesmírně důležité, aby zarmoucený člověk věděl, že musí být  sám k sobě laskavý, soucitný sám se sebou. Přiznal si bolest, tíhu, utrpení, které cítí. Pojmenoval svůj žal, ale také své obavy, třeba z vlastní smrti, řekl nám, jak by si svůj odchod představoval on. 

Zamyšlením nad skonem člověka můžeme dojít k tomu, že úmrtí má více milníků, než jen klasickou smrt z biologického pohledu. Prvním milníkem je, když tělo přestane fungovat, druhým je, když je tělo uloženo k poslednímu odpočinku. Třetí je ten okamžik, někdy v budoucnu, kdy se jméno vysloví naposledy. Pokud nás opustí blízká osoba, ptejte se sami sebe, co vás tato osoba naučila a co si chcete ze společného života pamatovat, co zůstane ve vaší mysli a ve vašem srdci. Vztahy ani smrtí nekončí…

Tadeáš Samuel Zborník

Dnes, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Reklama