Pošťáci prodali klášter v Praze 5 za 353 milionů korun

6.12.2019
Marcel Mihalik

„Máme s objektem určitý dlouhodobý plán, který nejprve musíme detailně zpracovat a předložit památkářům k diskusi a projednání,“ řekl serveru E15 generální ředitel Cimexu Miroslav Kosnar. Na jak velkou investici rekonstrukce objektu přijde, zatím podle něj není jasné. Krátkodobě však společnost plánuje budovu využít, aby nedošlo k jejímu chátrání.

Kupní cena 353 milionů korun byla v dražbě minimální nabídkovou cenou a odpovídala hodnotě vycházející ze znaleckého posudku a ceně, za kterou státní firma objekt nabídla k odkupu při minulé aukci. Pošťáci se klášteru neúspěšně snažili zbavit několik let. Oproti původní nabídce z roku 2016 šli dolů o 120 milionů.

„Malý Strahov“ je místo, kde se zastavil čas. Stará klášterní knihovna skrývá nejedno tajemství

Bývalý řeholní dům benediktinek sídlí v sousedství Kinského zahrady v Holečkově ulici. Součástí areálu je původně konventní kostel Zvěstování Páně, lidově zvaný svatého Gabriela.

Břevnovský klášterní pivovar uvařil „cyklistické“ pivo se jménem mučedníka Adalberta. Víte, že je to nejstarší pivovar u nás?

Stát zastoupený ministerstvem pošt a telegrafů klášter odkoupil v roce 1919 a zřídil v něm Poštovní úřad šekový, který tam sídlil do roku 1931. Vyklizené prostory získalo Poštovní muzeum. Po druhé světové válce se hlavním uživatelem budovy stala Poštovní poukázková ústředna, poté přejmenovaná na VAKUS, který v objektu zůstal do roku 1998. Ve stejném roce se do tam nastěhovalo Ředitelství pošt Praha, které odešlo krátce po roce 2010. V budově pak zůstala jen část Poštovního muzea, které ji opustilo koncem roku 2016.

Skupina Cimex se zaměřuje na investice do nemovitostí, zejména hotelů a administrativních budov.

 

(mim)Nepřehlédněte