• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Potok na Přerovsku dosáhl úrovně 200leté povodně

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Potok Šišemka na konci června v obci Šišma na Přerovsku dosáhl úrovně dvousetleté povodně.

  Šlo o takzvanou extrémní povodeň, informoval v úterý mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Této hranici se blížily také hodnoty průtoku v další z postižených obcí, v Hradčanech. Vodohospodáři pokračují v odstraňování povodňových škod. Hráz nádrže v Šišmě, která se během povodně přelila, je nyní opravená a zabezpečená, doplnil Chmelař. Přívalová povodeň obce ležící podél Šišemky zasáhla 27. června.

  Do Šišemky podle vodohospodářů po prudkých dešťových srážkách velmi rychle přitekla voda z okolních luk a polí. „Její průtok v době kulminace spočítali pracovníci Povodí Moravy na více než 30 metrů krychlových za sekundu. Konkrétně v obci Šišma činil průtok 32 metrů krychlových za sekundu, v obci Hradčany dosáhnul průtok v řece hodnoty 36 metrů krychlových za sekundu. Podle hydrologických údajů pro tok Šišemky odpovídal průtok v obci Šišma dvousetleté povodni (Q200), jednalo se tedy o extrémní povodeň,“ uvedl Chmelař. V Hradčanech se podle něj průtok dvousetleté povodni přiblížil.

  Následky bleskových povodní se stále odstraňují, Povodí Moravy má na postižených místech Přerovska, ale i Olomoucka v terénu i těžkou techniku. „Vodohospodáři pracují na opravě a základní stabilizaci koryt vodních toků,“ doplnil mluvčí povodí. V plánu je podle něj nyní finální úprava svahů a prostoru pod hrází s pomocí malého bagru.

  Práce v korytech vodních toků podle vodohospodářů často komplikuje vedení inženýrských sítí, které obnažily přívaly vody. Na některých místech tak musejí vodohospodáři čekat na asistenci správců sítí, aby se nestaly havárie například na vedení plynu, elektřiny či optických kabelů, uvedl Chmelař. „Pokračují práce na těžbě sedimentů a odstraňování splavenin v Hlinsku, Hradčanech i ve Velkém Týnci,“ dodal mluvčí.

  Intenzivní srážky, bouřky a silný vítr postihly Přerovsko i Olomoucko ve čtvrtek 27. června večer. Sotva na řadě míst lidé úklid po bleskových povodních dokončili, přišlo v neděli 30. června další bouřkové pásmo a voda se z koryta opět vylila. Při posledních bouřkách hasiči evidovali téměř tři stovky výjezdů, během nedělního večera a v noci na pondělí hladiny řek na různých místech v povodí Moravy dosáhly prvních, druhých i třetích stupňů povodňové aktivity.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte