Potravinové banky jdou z krize do krize. Lidí potřebujících pomoc přibývá

9.11.2022
Simona Knotková

Pomoc Potravinové banky v Ostravě potřebuje stále více lidí. Zatímco za loňský rok pomohla potravinová banka s krajskou působností zhruba 22 500 lidem, letos tohoto počtu dosáhla za prvních deset měsíců. Ředitelka Sabina Keprdová předpokládá, že do konce roku to bude více než 27 tisíc lidí. Rostoucí zájem o služby potravinové banky ovlivnila válka na Ukrajině i energetická krize.

„Potravinové banky jdou vlastně z krize do krize. Nejprve to byl covid, pak válka na Ukrajině a nyní problém s energiemi. Na naši Potravinovou banku v Ostravě se obrací více a více lidí. Spolupracujeme s 28 organizacemi, které pomoc distribuují dál. Letos jsme zřídili i výdejnu potravinové a materiální pomoci, kde městské obvody a úřady mohou posílat lidi a ten nárůst tam je. Od půlky září, kdy jsme výdejnu otevřeli, jsme udělali nějakých 400 balíčků, poptávka po potravinách a pomoci je opravdu velká,“ uvedla Keprdová.

Zatímco pečiva, ovoce a zeleniny má potravinová banka dostatek, protože jde o přebytky z obchodních řetězců, trvanlivých potravin je málo. „Když začala válka na Ukrajině, byla tady obrovská solidarita lidí, kteří se na nás obraceli a dávali opravdu velké dary. Teď s tou krizí, kdy lidé už sami vlastně nemají, tak to není tak, že by k nám lidé jezdili darovat potraviny. Je to ve výjimečných případech,“ řekla Keprdová.

Připomněla, že banka dlouhodobě spolupracuje s Moravskoslezským krajem a jeho organizacemi a při letošní krajské potravinové sbírce se podařilo získat 11 tun potravin. „Loni se nám takto podařilo získat nějakých 15 až 16 tun potravin, letos to bylo 11, takže ten propad byl několik tun. Takže krize jde opravdu poznat,“ podotkla Keprdová.

Lidé, kteří využívají pomoc potravinové banky, tak v balíčcích najdou pečivo, ovoce či zeleninu, ale právě trvanlivé potraviny dostávají na doporučení sociálního pracovníka. „Těchto potravin je doslova jako šafránu a podle toho s nimi musíme i zacházet. Potravinová banka v Ostravě nedává pomoc jednotlivcům, proto máme právě výdejnu. Naši zaměstnanci tam nerozhodují o tom, kdo pomoc dostane, vždycky to musí být na rozhodnutí sociálního pracovníka, který s lidmi pracuje a přesně ví, kam má tyto lidi poslat,“ vysvětlila Keprdová. Dodala, že do výdejny lidé chodí v předem smluvených termínech, což usnadňuje přípravu jednotlivých potravinových balíčků.

Například za loňský rok potravinová banka shromáždila 600 tun potravin, které by jinak skončily v koši. Očekává, že letos by to mohlo být okolo 800 až 850 tun pečiva, ovoce a zeleniny. „Od roku 2018 by všechny řetězce měly toto zboží nabídnout potravinovým bankám. Důvodem nárůstu je v našem případě fakt, že naše banka ještě neměla vyčerpaný potenciál, mohli bychom každý den svážet ještě z dalších řetězců, ale jsme omezeni personálně,“ řekla Keprdová.

Dodala, že příchodu zimy se potravinová banka neobává, protože roční období na poptávku příliš vliv nemá. Podle ředitelky ale přesto potravinovou banku čeká náročné období. „Myslím si, že to bude těžké, jakmile lidem začnou chodit složenky za navýšené energie,“ míní Keprdová.

V sobotu se koná další kolo celorepublikové potravinové sbírky, ve které mohou lidé darovat potraviny v obchodních řetězcích i on-line obchodech. Ostravská banka by uvítala hlavně trvanlivé potraviny, z nichž je možné vařit, jako je například rýže, těstoviny, olej či konzervy. „U nás se spotřebuje úplně všechno,“ uzavřela Keprdová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte