Pozor na zahrádkách a v restauracích! Hygienici kontrolovat nestačí, proto nastupuje policie

Hygienická služba minulý týden zkontrolovala 800 návštěvníků restaurací, z toho u 90 našla pochybení v dodržování opatření proti šíření koronaviru.

Těm, kteří nesplnili podmínky pro vstup, vystavili pokuty nebo s nimi zahájí správní řízení. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je poměr pochybení vysoký, proto se obrátila na policii, která podle ní začne hygienikům v kontrolách víc pomáhat. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády vyzvala provozovatele zařízení, aby u vstupu viditelně upozorňovali na platná omezení. Sama policie podle mluvčího Ondřeje Moravčíka plošná opatření ohledně kontrol restaurací nechystá.

O spolupráci s policií jednala Svrčinová ve čtvrtek s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Policisté budou mít podle ní k dispozici na webu všechny druhy certifikátů, kterými se budou moct lidé prokazovat, a to včetně dokumentů ze zahraničí.

Mluvčí policejního prezidia Moravčík čtvrteční schůzku Švejdara a Svrčinové potvrdil. Podle něj byl na ni policejní prezident informován o tom, že by hygienici rádi zintenzivnili kontroly, a současně byl jimi dotázán, jestli by policie měla na to kapacitu, na což Švejdar uvedl, že ano. Mluvčí v této souvislosti doplnil, že intenzita kontrol tak bude na hygienicích, a pokud požádají o součinnost, policie bude mít na to kapacitu. „Platí jako doposud, že policie nechystá žádná plošná opatření ohledně kontrol restaurací,“ dodal Moravčík.

Vláda dnes rozhodla, že restaurace a další stravovací zařízení budou moci od pondělí otevřít vedle dosavadních zahrádek i vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Nutné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přistoupila kvůli tomu, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu. Podle něj by mělo být uvolňování pomalejší a sám by byl spíše pro otevření až od 14. června, jak bylo dříve avizováno, uvedl.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama