Prachatice budou znovu usilovat o titul Historické město roku

23.1.2022
Jiří Bydžovský

Prachatice budou znovu usilovat o titul Historické město roku. Toto ocenění získaly už v roce 2002. Prachatice uspěly v krajském kole soutěže, kterého se na jihu Čech zúčastnily ještě České Budějovice a Jindřichův Hradec. Celostátní vítěz bude vyhlášen v dubnu.

„Všechna tři města patří k velmi dobře udržovaným a lze je bez nadsázky považovat za výkladní skříň jižních Čech,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Daniel Šnejd.

Soutěž pořádá od poloviny 90. let Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Nejvíce bodů v jihočeském krajském kole získalo město Prachatice. České Budějovice a Jindřichův Hradec se umístily společně na druhém místě.

Všechna soutěžící města se podle Daniela Šnejda ve svých historických centrech potýkají pouze s ojedinělými případy nevyužitého objektu v havarijním stavu. „Chvályhodné je, že ve všech případech se samospráva snaží situaci aktivně řešit,“ dodal Šnejd.

Prachatice patří už řadu let mezi nejlépe hodnocená města v soutěži o Historické město roku. V majetku města zůstala v důsledku politického vývoje po roce 1945 velká část historických městských domů, navíc od dalších vlastníků město převzalo také části hradebního systému. O toto kulturní dědictví se podle památkářů příkladně stará a peníze z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón využívá velmi efektivně. Vlastní finanční zdroje města umožňují pečovat i o památky v jeho blízkém okolí.

Komise také pozitivně hodnotila, že vzhled města nenarušují nevhodné reklamní plochy a zařízení. „Prachatice jsou v péči o památky jednoznačně příkladným městem,“ zdůraznil památkový ústav.

Výsledky celostátní soutěže budou slavnostně vyhlášeny v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Mezi města, která se v rámci Jihočeského kraje už stala absolutním vítězem, patří kromě Prachatic také Třeboň (1996), Jindřichův Hradec (2007) a Slavonice (2017).

Zdroj:čtkNepřehlédněte