Prachatice mají nové letní kino za 50 milionů, opozice ho kritizuje

5.8.2022
Jiří Bydžovský

Prachatice dnes otevřely nové letní kino, jehož stavba vyšla asi na 50 milionů korun. Původní areál z roku 1963 byl zchátralý, deset let zavřený a město ho nechalo zbourat. Kapacita nového biografu je 350 míst k sezení a 150 na stání. Provozovat ho budou Kulturní a informační služby města, jejichž provozní příspěvek se proto zvýší o několik set tisíc korun. Podle opozice není letní kino ve městě potřeba, lidé o něj nemají zájem. Peníze měla radnice využít jinak.

„Především u střední a starší generace byla nostalgie po letním kině, neboť v tomto městě mělo obrovskou tradici. Promítalo od roku 1963, bez přerušení čtyřicet devět let. Vyrůstaly na něm celé generace. Na tuto tradici jsme chtěli navázat, nechtěl jsem být hrobařem letního kina v Prachaticích,“ řekl starosta Martin Malý /Nezávislí/. Práce trvaly rok, první film promítne dnes město zdarma. Na podzim ještě dodá stavební firma zastřešení.

Opoziční hnutí Živé Prachatice považuje investici za nepřiměřenou. „Ten projekt není natolik potřebný, aby se na něj v dnešní době dávalo tolik milionů. To je největší kámen úrazu. Vedení města nemá měřítko: buď nedělá nic, anebo takhle velké, megalomanské projekty, které nemůžou mít v Prachaticích uplatnění. Poptávka tady není; loni se promítalo na dvorečku za divadlem a účast byla mizivá, přišli jeden, dva lidé. Bude to hodně ztrátové,“ řekla zastupitelka hnutí Barbora Koritenská. Míní, že promítat by se dalo třeba v historickém centru na Parkánech. Vadí jí také, že provoz kina bude drahý.

Kritický je i zastupitel opozičního hnutí Pro Prachatice Robert Zeman. „Stálo to desítky milionů a my jsme před deseti lety neměli dva miliony na repasovanou promítačku, aby se zachovala podstata letního kina, aby promítalo. Šlo to udělat levnou variantou, stačilo nenechat areál zpustnout. Stavba se bude mnoha lidem líbit, ale jde o to, kolik stála a zda byla nutná,“ řekl Zeman.

Podle starosty bude provoz mnohem úspornější než náklady na divadelní představení z předplatného, jež zajišťuje KIS. Areál byl od roku 2012 zavřený. Novou podobu projektoval pražský ateliér Mimosa Architekti, město za návrh zaplatilo 1,2 milionu Kč. Stavební povolení dostalo město v roce 2018, práce pak pozastavila pandemie. Začátkem loňského léta se začalo bourat staré kino.

„Věděli jsme, že areál dožívá, a řekli jsme, že se opravovat nedá,“ sdělil Malý. Areál je v ochranném pásmu městské památkové rezervace, proto jsou podle starosty v kině kamenné dlažby i příjezdová cesta, podobně jako se použil kámen při opravě Štěpánčina parku. Vydlážděná plocha kina zabírá asi 3000 metrů čtverečních. V areálu budou zastřešené jak části pódia, tak i hlediště.

Zdroj:čtkNepřehlédněte