Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

4.2.2019
Fefík
Další fotky

„Vnímáme společnou česko-židovskou historii Libně jako nedílnou součást našeho lokálního kulturního dědictví. Nesmírně si vážíme toho, že do obsáhlého seznamu slavných Libeňáků patří i jeden z velikánů české literatury 20. století Arnošt Lustig. Proto jsme se rozhodli zasadit o to, aby byla jeho památka uctěna přímo v Libni, kde se spisovatel narodil a prožil významnou část svého života,“ vysvětluje záměr radní Prahy 8 Michal Švarc.

Praha 8 si výstavami připomíná významného libeňského básníka, talentovaného výtvarníka a nadšeného sokola Karla Hlaváčka

Před časem byly učiněny první kroky k přejmenování prostoru u Nové synagogy v Libni právě po Arnoštu Lustigovi.
„Bylo mi ctí setkat se a podepsat memorandum o tomto záměru s paní Hanou Hnátovou, rozenou Lustigovou, sestrou Arnošta Lustiga, s jeho dcerou paní Evou Lustigovou, bývalou radní Prahy 8 Danou Kvačkovou a pány Pavlem Theinerem, překladatelem díla Arnošta Lustiga do angličtiny, a Václavem Špalem ze sdružení Serpens sídlícího v Nové libeňské synagoze.
Jsem rád, že příbuzní i přátelé libeňského rodáka nám budou nápomocni domoci se co nedůstojnějšího připomenutí této osobnosti,“ uvádí dále radní Švarc.

Muži na židovský hřbitov chodí s pokrývkou hlavy, když ji nemáte, půjčí vám papírový „šábesdekl“

Sestra Hana Hnátová k tomu řekla: „Byla bych strašně ráda, kdyby se to povedlo. Arnošt si to určitě zaslouží. On byl takový libeňský rošťák a fajn kluk.“
Vzpomněla také na Arnoštova školní léta: „Díky tomu, že ho maminka dala do první třídy už v pěti letech – ne jako dnes, kdy se děti šetří a do školy nastupují co nejpozději –, tak měl ukončené základní vzdělání. Třetí měšťanka tehdy stačila a už mohl jít do učení. Vzal ho do učení soused pan Novotný, krejčí. Arnošt se učil rok, prošil si tam dokonce jeden prst. Jenže tenhle pan Novotný se bál, že by se na něj mohl vlajkař z vedlejšího domu zlobit, že drží židovského učně. Tak tatínek sehnal pro Arnošta místo u ozdobníka a brašnáře na Jungmannově náměstí.“

Kdyby nic jiného, tak seznámil Suchého se Šlitrem. Miroslav Horníček by dnes měl 100 let

Kromě samotného podpisu dokumentu všichni přítomní také vyjádřili ochotu zasadit se o připomenutí historie libeňské židovské čtvrti formou permanentní výstavy, naučné stezky a především odhalením zasypaného starého židovského hřbitova u Libeňského mostu.
Se záměrem hodlají seznámit a o pomoc požádat Radu Prahy 8, Magistrát hl. m. Prahy a zástupce Židovské obce během nejbližších měsíců. Přejmenování by se mělo uskutečnit do poloviny letošního roku.

Do slavnostního aktu přejmenování Šabachova parku nečekaně zasáhla rodinka z výtahu

Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926.
Pocházel z rodiny malého obchodníka (obor střižní a textilní zboží). Bydleli na Královské třídě čp. 428 (Sokolovská) a po čase na Královské čp. 137. Zde také vychodil obecnou školu a začal studovat na reálce, ze které však byl roku 1941 z rasových důvodů vyloučen, poté se vyučil krejčím.
Dne 13. listopadu 1942 byl poslán do Terezína, později poznal i další koncentrační tábory, Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti (z Buchenwaldu do Dachau) a ukrýval se až do konce války v Praze. Během holokaustu přišel téměř o celou svoji rodinu, což jej hluboce poznamenalo, a tak se jeho díla už od prvních povídkových souborů zabývají právě tematikou židů a druhé světové války.

V srpnu 1968 trávil Arnošt Lustig se svou rodinou a dalšími novináři a umělci dovolenou v Itálii. Zde se ráno 22. srpna dozvěděl o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Do Prahy se už se ženou a dětmi nevrátili. Nejdříve odjeli do Jugoslávie, kde působil v záhřebském filmovém studiu, poté žili v Izraeli, v roce 1970 se nakonec usadili v USA, kde Lustig od roku 1973 přednášel film, literaturu a scenáristiku na Americké univerzitě ve Washingtonu.
V roce 1978 byl na washingtonské American University jmenován profesorem.
V roce 1995 se stal šéfredaktorem české verze časopisu Playboy.

Zemřel 26. února 2011, pochován je v jedenácté části nového židovského hřbitova v Praze.

FOTO: Arnošt Lustig

Arnošt Lustig - 1 cena arnošta lustigaArnošt Lustig - 2 P1240811Arnošt Lustig - 3 P1240803Arnošt Lustig - 4 rtzhArnošt Lustig -
Další fotky
Arnošt Lustig - 6 DSC07838Arnošt Lustig - 7 DSC07842Arnošt Lustig - 8 P1210555 lustigArnošt Lustig - 9 ghzujArnošt Lustig - 0 knihovna znojno


Nepřehlédněte