Kdyby nic jiného, tak seznámil Suchého se Šlitrem. Miroslav Horníček by dnes měl 100 let

10.11.2018
Fefík

K divadlu se dostal na plzeňské reálce, kde chodil do ochotnického spolku a se spolužáky založil Studentský avantgardní kolektiv. Po vystudování byl krátce zaměstnán jako úředník v plzeňské nemocnici. V roce 1941 přijal angažmá v Městském divadle v Plzni, brzy po válce odešel do Prahy. Nejprve hrál v Divadle Větrník, o rok později nastoupil k bratrům Oldřichu a Lubomíru Lipským do Divadla satiry.
Poté hrál šest let na scéně Národního divadla, kde se uplatnil především v moliérovských postavách. V roce 1955 se stal partnerem Jana Wericha v Divadle ABC. S Werichem hrál šest let, například ve hře Těžká Barbora. Po Werichově odchodu roku 1961 vytvořil podobnou dvojici s Milošem Kopeckým.
Už v roce 1962 se členem Hudebního divadla v Karlíně a po dvou letech i Divadla Semafor, kde účinkoval například ve hrách Člověk z půdy nebo Šest žen Jindřicha VIII. Působil i v Městských divadlech pražských, velmi známé a značně populární byly jeho Hovory přes rampu, kde přímo odpovídal na dotazy diváků kladené z hlediště.

V roce 1967 se účastnil avantgardního projektu Kinoautomat autorů Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka a režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na světové výstavě v Montrealu. Horníček působil v roli průvodce filmovým představením, které se v určitých dramatických momentech větvilo. Samo publikum rozhodovalo, jak bude děj pokračovat. Zajímavostí je, že on sám neuměl vůbec anglicky. Text měl foneticky odposlouchaný a naučený. Tehdejší novinka vzbudila značný ohlas a po celou dobu výstavy byla představení beznadějně vyprodaná, jednalo se o první případ tzv. interaktivního filmu na světě.

Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

Po návratu z Montrealu se společně s režisérem Vladimírem Svitáčkem pustili do televizního projektu, který mu přinesl obrovskou popularitu. Scéna byla jednoduchá. Uprostřed publika byl stolek, u kterého seděl nad lahví červeného vína Horníček se svým hostem. Promlouval s takovými osobnostmi, jako byli mj. Jan Werich, Jan Pivec, Jiří Sovák, Július Satinský a Milan Lasica. Do svých rozhovorů vkládal inteligentní humor, který oslovuje mnohé diváky i dnes. V roce 2004 vyšla v reedici kniha Hovory H. Pořad se vysílal v letech 1969–71, celkem bylo natočeno 28 dílů, ale televize odvysílala pouze 25, s nástupem normalizace byl však zrušen. Dochovaly se z něj vzácné televizní záznamy, pořad vyšel i na gramofonových deskách firmy Supraphon, později i na CD. Roku 1990 bylo natočeno ještě sedmnáct dílů pořadu, ale s pozměněným názvem Hovory H ještě po dvaceti letech.

Alkohol je metla lidstva. Známe nejlepší ožralecké citáty v dějinách. Co na ně říkáte?

Film si ho všiml už ve druhé polovině 40. let (Polibek ze stadionu, 1947; Soudný den, Pan Novák, Mikolá Aleš, Mladá léta), asi nejpopulárnější jeho rolí je princ Krásný z pohádky Byl jednou jeden král klasika žánru Bořivoje Zemana (1954). Hezkými rolemi byl i doktor Průcha řečený Faust v Podskalského komedii Kam čert nemůže (1959) nebo redaktor Hlavsa v komedii Táto, sežeň štěně režiséra Milan Vošmika (1964); u tohoto filmu byl také spoluautorem scénáře. Také vytvořil postavu kriminalisty Chrástka v detektivce Antonína Kachlíka Smrt za oponou (1966), která poněkud oprávněně zapadla.
Absolutním vrcholem jeho herecké kariéry byla postava pařížského úředníka na odpočinku Pécucheta v seriálu Jána Roháče Byli jednou dva písaři (1972), kde skvěle sekundoval Jiřímu Sovákovi. Desetidílný seriál napsal Jaroslav Dietl na motivy knihy Gustava Flauberta Bouvard a Pécuchet.

Písničkář Petr Novák se postavil proti sovětské okupaci, ale režimu se ho zlikvidovat nepodařilo. Jak je to možné?

Byl také autorem řady knih, jeho prvotinou byly Dobře utajené housle. V sedmdesátých letech vyšly jeho knihy Hovory, Jablko je vinno nebo Chvála pohybu. V dalších letech i Julius a Albert, Klaunovy rozpravy, Hovory s Janem Werichem, Chvalozpěvy, Saze na hrušce. Některé z těchto knih vyšly i ve zvukové formě, jednalo se o autorská čtení či autorské dramatizace zaznamenané na gramofonových deskách firmy Supraphon.
Napsal také řadu divadelních her (Slaměný klobouk, Malá noční inventura, Setkání s Veronikou, Muž jménem Juan).
Byl rovněž autorem mnoha surrealistických koláží. Poslední výstava za života byla Dobře utajené koláže v Praze roku 2002.
Zemřel 1ř. února 2003 v Liberci, je pochován v Kytlicích.

V roce 1966 byl zvolen králem Pražského Majálesu, v roce 1968 dostal titul zasloužilý umělec, po revoluci obdržel Medaili za zásluhy (2000), Cenu Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění (1997) a byl uveden do Dvorany slávy TýTý (1997).

FOTO: Miroslav Horníček

Miroslav Horníček - 1Miroslav Horníček - 2 DSC02302Miroslav Horníček - 4 DSC02426Miroslav Horníček - 3 místní kulturaMiroslav Horníček - 5čt
Další fotky
Miroslav Horníček - 0 DSC02306


Nepřehlédněte