• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Černá sanitka unáší děti a v kinech jsou zapíchané stříkačky s HIV. Znáte nejpodivnější městské legendy?

  31.5.2021
  Soňa Brunnerová

  Jsou to příběhy, kterým jste možná uvěřili, protože vám je vyprávěl někdo známý. Nebojte, nejste jediní. Městské legendy k naší společnosti patří jako kdysi dávno patřily pověsti a různé legendy k životu našich předků. A že jich je! Pojďme se s některými z nich seznámit.

  Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

  Urban legend neboli městská legenda. Jako si vyprávěli naši předci vlastní příběhy a pověsti, tak i my máme vlastní vymyšlené příběhy, které kolují v různých zemích. Termín urban legend se objevuje od šedesátých let minulého století.

  Podstatou městské legendy je to, že by měl posluchač uvěřit, že jde o pravdivý příběh a tak ho předá i dál. Zároveň tomu věří i vypravěč. Může to být příběh humorný nebo s hororovými prvky. Příběh je vyprávěn ve formě, kdy se stal někomu známému, nikoliv přímo vypravěč sám za sebe. Některé městské legendy se opírají o skutečné události, jiné jsou pouhou smyšlenkou hraničící s konspiračními teoriemi a mohou mít xenofobní prvky. Odehrává se na nějakém konkrétním místě.

  V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

  Možná jste sami naletěli některé z nich. Já osobně jsem jako menší uvěřila legendě o divném stopaři, který si v autě zapomněl kufřík a v něm byla struna a černé rukavice a samozřejmě jsem to vyprávěla dál. Pojďme si připomenout další známé legendy.

  Největší „bednou“ v České republice v oblasti městských legend je etnolog Petr Janeček, který napsal knížku Černá sanitka a jiné děsivé příběhy: Současné pověsti a fámy v České republice. Ta se stala bestsellerem a má další dvě pokračování, ale také knihu o Pérákovi. Podle jeho knih byl v roce 2008 natočen patnáctidílný zdramatizovaný seriál Černá sanitka, který je dostupný na internetových stránkách České televize.

  Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

  Nejznámější českou urban legendou je ta o černé sanitce, popřípadě jiném černém autě, jehož osádka unáší děti a mladé lidi po nocích. Ti jsou usmrceni a jejich orgány jsou rozprodány na černém trhu. Byla populární zejména v osmdesátkách. Je pravděpodobně pouze místní. Další jsou vyprávěny v různých zemích.

  Další známá legenda je o tom, že jsou v sedačkách v kině nebo MHD zapíchané infikované jehly, na které si můžete sednout, a u nich je vzkaz o tom, že jste se právě nakazil HIV. Je rozšířená po celém světě. Nicméně v roce 2015 se opravdu na Liberecku (podle zprávy v Libereckém deníku) stalo, že se nezletilá dívka bodla o injekční stříkačku.

  Oblíbenou městskou legendou je také únos v obchodním domě IKEA. Objevila se poprvé v sedmdesátkách ve Spojených státech a jako řada dalších městských legend se objevuje znovu a znovu. Ztratí se dítě, které je nalezené zfetované na záchodcích. Jednalo se o malou holčičku, která je v bezvědomí oblečena do chlapeckých věcí a ostříhaná „na kluka“.

  Možná jste zaslechli story o žiletkách umístěných na toboganu v akvaparcích. Také se jedná o světovou urban legendu. Tady u nás by měly být nejčastěji instalovány na Podolí nebo na Kladně, popř. v Liberci. Mají to prý na svědomí národnostní menšiny jako Romové nebo Rusové. Od začátku devadesátek koluje v různých zemích.

  Hagen prý v podzemních štolách lomu Amerika zešílel. Jeho fantom děsí návštěvníky v hlubinách

  Smrtící výtah. O něm vypráví také jedna z legend. Stává se to v kancelářských budovách, kdy k výtahu dobíhá opozdilec, ale dveře se zavřou a v nich zůstane hlava. Výtah se rozjede a hlava je oddělena od těla. Legenda o výtahu se však inspirovala platbou. Na webu ČiliChili se objevil článek pojednávající o tom, že v texaském Houstonu byly špatné výtahy, které zraňovaly cestující. Před patnácti lety jeden usmrtil dobíhajícího chirurga, kterého přivřel a po rozjetí rozpůlil. Mladá sestřička si v panice zablokovala výtah a skoro hodinu čekala, až ji pustí ven i s krvavým torzem doktorova těla.Další legenda, tentokrát z počátku 90. let, vypráví o babičce, jež zemřela při nákupech v Německu. Chtěli ji převézt autem do Čech. Jenže ouha, někdo jim to auto na benzínce ukradl.

  Městských legend existuje celá řada a neklademe si za cíl je vyjmenovat všechny. Pochlubte se do komentářů, která je vaše nejoblíbenější.

  Prokletý duch zesnulého bloudí v brdských lesích. Děsivý Fabián nese podobu myslivce

     Nepřehlédněte