Kulaťák je nebezpečný a nevlídný
Mezi hlavní problémy Vítězného náměstí, které z větší části náleží do katastru Dejvic, z menší pak do Bubenče, patří velké dopravní zatížení, které se v minulých letech zhoršilo zejména kvůli otevření tunelu Blanka. Zároveň samotné rozdělení náměstí nevytváří příjemné prostředí pro obyvatele Prahy 6. Nepřehledné dopravní křížení má za následek neustálý rizikový kontakt automobilů a chodců. Urbanistická soutěž by měla nalézt nejlepší možné řešení náměstí a tyto problémy eliminovat.
„Hlavním cílem připravované soutěže je zklidnit dopravu a vrátit ho zejména obyvatelům Prahy. Mělo by tedy vzniknout náměstí, kde bude možné třeba posedět pod stromy, nebo pohodlněji přestoupit na metro, autobus nebo tramvaj,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky.
Těžký úkol – oživit náměstí a respektovat Engla
Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků/architektů. Účast v porotě, ve které zasedne i náměstkyně Petra Kolínská, primátorka Adriana Krnáčová nebo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, předběžně potvrdil britský architekt Peter Heath, autor londýnského Trafalgar Square.
„Návrh by měl oživit okolí Vítězného náměstí, ale zároveň by měl respektovat základní zásady původního plánu profesora Engela. Věřím, že tato výzva přiláká spoustu zajímavých návrhů z Česka i ze zahraničí,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Ke snadnějšímu dosažení konsenzu všech klíčových dotčených stran Rada hl. m. Prahy jmenovala pracovní skupinu, která zpracovala požadavky na řešené území. V pracovní skupině jsou zástupci města, Prahy 6, IPR, ČVUT a VŠCHT. Doporučení pracovní skupiny budou stěžejní v procesu přípravy soutěže.
Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude pražský magistrát. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3,3 milionu korun.