• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha má své zookoutky

  22.9.2017
  Bohumil Brejžek

  V minulosti býval součástí takřka každé hájovny menší výběh nebo ohrada, kde se zotavovala zraněná lesní zvěř, o niž se lesník sám staral. Nejinak je tomu i dnes v pražských lesích, kde Lesy hlavního města Prahy provozují hned několik zookoutků, do nichž jsou umísťována zvířata s trvalým handicapem, která se již nemohou vrátit zpět do volné přírody.

  V metropoli jsou hned čtyři: v Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese, Lesoparku Kamýk, a největší je u hájovny v Chuchelském háji. Představují takřka ideální místo, kde lze zblízka pozorovat zvířata. „Zookoutky jsou mezi Pražany velmi oblíbené. Návštěvnost chuchelského je více jak dvě stě tisíc návštěvníků ročně,“ říká mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

   

  Kousek divočiny i poznávací akce

  Lesní zookoutek v Malé Chuchli je celoročně volně přístupný u hájovny v Chuchelském háji. K vidění je tu více než 30 druhů živočichů, mezi nimi například jelen evropský, prase divoké, rys ostrovid, liška obecná, výr velký, psík mývalovitý, nutrie říční nebo norek americký.

   

  Lesníci tu dětem nabízejí speciální program Lesní zvěř nebo Noc v lese, setkání s nočními živočichy. Novinkou je projekt Okno do lesa, kdy online kamery umožňují například pozorovat noční život. Oblíbené jsou i víkendové akce pro veřejnost, například Křtiny muflončat, Seznámení s jeleny, Pohádkový les aj. O akcích v zookoutku se dozvíte na jejich webových stránkách v sekci Aktuality. V zookoutku funguje stánek s občerstvením.

   

  Do Kunratic za daňkem evropským

  Ve dvou výbězích kunratického zookoutku se seznámíte s daňkem evropským, menším příbuzným jelena evropského. V automatu si za 5 Kč můžete koupit granule pro jeho krmení. Zookoutek najdete několik desítek metrů od restaurace U Krále Václava IV. a v těsné blízkosti dětského hřiště s další restaurací Na tý louce zelený v jižní části Kunratického lesa na zelené turistické trase a na trase cyklostezky A215. Nedaleko od zookoutku prochází také žlutá turistická trasa a cyklostezka A212, které společně vedou po západním okraji Kunratického lesa.

   

   

  Koutky i hájovny se modernizují

  Pražské hájovny i jejich zookoutky jsou dnes v žalostném stavu. Léta se neinvestovalo do oprav, natož pak do modernizace. Změnu přináší až letošní rok, kdy Praha chce ve svých lesích vynaložit deset miliónů korun na opravy hájoven a zookoutků. Opravy se plánují také v dalších třech letech a hájovny mají do budoucna sloužit nejen jako zázemí pro lesníky, ale rovněž jako centra ekologické výchovy.


  Témata:

  Nepřehlédněte