V dotačním programu pak jsou peníze určeny například na projekty prezentující kulturu národnostních menšin nebo publikační činnost. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin. Zájemci o dotaci mohou žádosti zasílat od 30. října do 10. listopadu 2023. O výši dotací se rozhodne při schvalování rozpočtu na příští rok.
„S ohledem na to, že momentálně je velmi pravděpodobné, že nebude nadále možné čerpat podporu ze strany Dětského fondu OSN – UNICEF na financování obdobného programu i v roce 2024, ovšem hlavní město Praha bude nadále potřebovat zajistit integrační podporu tak velkému počtu osob, je v rámci programu podpory aktivit integrace cizinců na území Prahy pro rok 2024 navrženo navýšení finančních prostředků,“ píše se v dokumentu pro jednání rady.
Město poskytne dotace například na akce zaměřené na prezentaci národnostních kultur v Praze nebo na kulturní, společenskou a osvětovou činnost menšin. Dotace jsou určeny rovněž pro publikační činnost související s menšinami a vztahem k nim. Podporu získá také každoroční setkání menšin. Podpora vzdělávání bude zahrnovat například mimoškolní výuku jazyků v mateřském jazyce.
Letos vydal magistrát na podporu národnostních menšin 7,92 milionu korun, což bylo meziročně zhruba stejně. Na magistrát dorazilo letos 80 žádostí, z nichž úřad vybral 69, které podpořil.
Město v roce 2021 schválilo koncepci politiky Prahy k národnostním menšinám, která je platná do roku 2025. Podle ní chce magistrát podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou společností a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin.
Zdroj: ČTK