• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha vytvoří mapovou aplikaci veškerého svého majetku

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Vedení hlavního města chce vytvořit mapovou aplikaci svého majetku, ve které bude zveřejněn veškerý městský majetek a informace o něm. Cílem je zlepšit hospodaření s majetkem a zároveň usnadnit orientaci obyvatel a postup například zájemcům o pronájmy městských prostor. V rozhovoru to řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti). Praha se dlouhodobě potýká s nepřesnou a nefunkční evidencí svého majetku. Město vlastní zhruba 16.000 pozemků a další tisíce budov a patří mu rovněž komunikace, lesy nebo parky.

  „Chtěl bych, aby Praha zveřejnila všechny informace o svém nemovitém majetku v open datech, ale také, aby vznikla mapová aplikace, ve které bude svítit majetek Prahy, a člověk si bude moci rozkliknout a minimálně třeba vidět, kdo je správce pozemků nebo budov,“ řekl Zábranský.

  Problémem v evidenci majetku je například nekompatibilita jednotlivých evidenčních systémů. Údaje se tak rozcházejí mezi tím, který má magistrát, a těmi, které vedou správcovské firmy. Město muselo podle radního řešit spárování magistrátních systémů s katastrem nemovitostí. Přitom se podle něj objevil majetek, který byl v katastru zapsaný na město, ale to jej nemělo ve své evidenci.

  V nové mapě by měly být všechny dostupné informace. Zájemci by se kliknutím dozvěděli o majetku vše podstatné. Mezi údaji by mělo být třeba, kdo je správcem, informace o využití budov a v případě nebytových prostor jejich popis, kolik jich v daném domě je a zda jsou pronajaty. Základní informace by byly také u bytů, kde by ale kvůli ochraně osobních údajů byly pouze základní informace. „Rád bych tam měl také informaci o investicích v posledních letech,“ řekl Zábranský.

  Kdy bude systém vytvořen, zatím ale není jasné. „Jsme relativně ještě na začátku, bude to velká práce,“ řekl Zábranský. Správcovské společnosti ale již dostaly za úkol opravit data ve svých evidencích a magistrátní odbor evidence majetku to zkontroloval. „Byla tam spousta nesrovnalostí, takže jim to bylo odesláno, aby to napravili. Na konci letošního roku si myslím, že by mohl být nějaký pokrok a mohli bychom začít zveřejňovat informace o městském majetku,“ dodal Zábranský.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte