Protesty byly úspěšné! Praha 1 ustoupila a javor se kácet nebude

Stoletý javor stříbrný na Smetanově nábřeží chtěla původně Praha 1 pokácet. Blokoval totiž přístup k takzvanému čapadlu neboli průchodu nábřežní zdí. Na jeho záchranu se ale postavili místní obyvatelé a petici proti jeho pokácení podepsalo pět a půl tisíce lidí. Po dohodě s magistrátem se Praha 1 rozhodla, že javor nakonec zůstane.

Praha 1 po jednání s magistrátem ustoupila od svého původního plánu pokácet javor u tramvajové zastávky Karlovy lázně, kde rostl přímo v průchodu nábřežní zdí neboli v čapadle. Průchod zakrývala zemina, kterou městská část začala odstraňovat s tím, že původně zatravněný plácek nahradí dlážděná plocha a v budoucnu ji doplní průchod k řece, na který naváže molo a vyhlídkové lávky.

Po bouřlivých protestech proti pokácení javoru se celá kauza řešila až na magistrátu. Pozemek, na kterém strom stojí, sice patří Praze 1, nicméně magistrát je vlastníkem onoho čapadla. Opozice z Prahy 1 proto vyzvala magistrát, ať čapadlo Praze 1 nezapůjčuje. Na magistrátu o zachování stromu, který je podle dendrologů neboli expertů na dřeviny v dobrém stavu, usilovali zástupci sdružení Praha sobě. Rada hlavního města následně na svém jednání vyjádřila nesouhlas s pokácením stromu a magistrát se s Prahou 1 nakonec dohodl na zachování stromu. V upraveném projektu bude čapadlo přístupné zatím jen částečně, k úplnému zpřístupnění dojde až po dožití javoru. K němu teď naopak přibude původně plánovaný nový platan.

„Historické čapadlo bude v této fázi zčásti odkryto a zpřístupněno směrem od řeky a zájemci se k němu budou moci dostat prostřednictvím procházkového mola od čapadla Hollar. Zároveň chce Praha 1 jeho provizorní zpřístupnění po schodech z nábřeží tak, jak je tomu u zmíněného čapadla nedaleko stejnojmenné galerie,“ upřesnila své nynější plány Praha 1.

Hnízdo i potyčka s úředníkem. Boj o javor se vyostřuje

Liknavý primátor?

Na jednání, které konečné dohodě předcházelo, vystoupili kritici pokácení stromu jak z řad obyvatel, tak i opozičních politiků Prahy 1. Přes změnu plánů v souladu s jejich požadavkem i nadále kritizují vedení radnice například za netransparentnost nebo za plán na vytvoření mol na řece. „Je tady ještě spousta otázek, na které nemáme odpovědi,“ řekl například opoziční zastupitel Prahy 1 a jeden z iniciátorů petice Petr Kučera (Zelení).

Šéf klubu zastupitelů Prahy sobě Jan Čižinský ocenil snahu opozičních zastupitelů Prahy 1 a aktivistů o záchranu stromu, který se podle něj pro mnohé „stal členem rodiny“. Zastupitel Prahy sobě Pavel Zelenka poté obvinil primátora z liknavosti ve věci záchrany stromu. Vyzval ho k omluvě a také k tomu, aby Piráti podpořili usnesení ohledně odmítnutí zápůjčky čapadla, které se Praha sobě opakovaně neúspěšně pokoušela prosadit na radě. Hřib uvedl, že není možné zasahovat do pravomocí samospráv, stejně jako vláda musí respektovat působnost hlavního města. „To, co se počítá, je výsledek, a ten si, myslím, je dobrý,“ dodal.

Pro zamezení podobných situací v budoucnu podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba na magistrátu vznikne nová pozice manažera modrozelené infrastruktury, který bude mít na starosti mimo jiné právě zachování stromů a zeleně při přípravě různých městských projektů. Praha sobě podle Jana Čižinského bude požadovat, aby město zveřejňovalo plné moci architektům pro řešení veřejných prostranství.

Dnes, 17:50
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
Dnes, 14:39
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
Dnes, 13:58
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:58
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Dnes, 12:12
Policie ve středu dopadla v Plzni muže, který podle ní v pondělí přepadl banku na...
Dnes, 10:31
V dubnu začala celoplošná deratizace pražské sítě stok a potrvá až do konce října. Potkani,...
Dnes, 06:52
Poblíž Stromovky, v Gotthardské ulici v místě domu číslo 37/4 se bude stavět.
Včera, 14:29
Někteří senioři a seniorky v hlavním městě by mohli začít fungovat jako takzvaná živá laboratoř...
Včera, 13:06
Policisté pátrají po muži, který sexuálně obtěžuje kolemjdoucí ženy v pražských ulicích. Od konce loňského...
Včera, 06:43
Národní technické muzeum v Praze se dnes po několika měsících opět otevírá. Na návštěvníky čeká...
3.5.2021
Britská ambasáda ve středu odhalí v Praze pamětní desku dvěma britským vojákům, kteří se v...
Reklama