Jedinečné příběhy, podobné metody moci. Sebeupálení, nejdrastičtější forma společenského odporu

V historické budově Národního muzea byly prezentovány dvě knihy: Památník Jana Palacha ve Všetatech (autoři Petr Blažek a Pavla Melková) a Živé pochodně v sovětském bloku – Politicky motivované případy sebeupalování 1966 – 1989 (autor Petr Blažek). Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, s odkazem na únor 1948, uvedl, že datum 25. února, kdy se prezentace uskutečnila, je symbolické.

Architektka Pavla Melková je spolu s Miroslavem Cikánem z MCA ateliéru autorkou architektonického řešení koncepce a Památníku Jana Palacha, který provází návštěvníka skrze symboly. Přítomné do památníku ve Všetatech, rodné obce Jana Palacha, pozvala. Historik Petr Blažek, který je (ve spolupráci s dalšími) autorem historické expozice v nové budově, mimo jiné uvedl, že kniha o památníku byla vydána v pěti jazycích – v češtině, angličtině, polštině, ruštině a němčině.

Prosté a hluboké. Ve Všetatech byl otevřen Památník Jana Palacha

Věřím, že více světla potřeba nebude

Prezentace se zúčastnila i režisérka Olga Sommerová, neboť dvacetiminutová projekce jejího dokumentu Věřím, že více světla potřeba nebude je součástí všetatského památníku. Dokument byl promítán i v Národním muzeu, přičemž jeho delší verze, kterou uvedla Česká televize a lze si jej přehrát v internetovém archivu, trvá 52 minut. V prostorách muzea zaznělo i několik písní v podání Rostislava Tvrdíka, který zazpíval kupříkladu skladbu Svatopluka Karáska Žal na rozloučenou.

Palachova oběť nebyla zbytečná

Prezentace se zúčastnil i historik ÚSTR Petr Placák, který uvedl, že mu vadí, když někdo říká, že Palachova oběť byla zbytečná, neboť plno lidí, kteří byli v době normalizace v opozici vůči tehdejšímu režimu, se k Palachovi vztahovali a jeho statečnost jim pomáhala nejen v momentech, kdy byli vězněni. Na akci byli přítomní také lidé, kteří poznali Jana Palacha osobně, účastnili se tehdejších pietních a protestních akcí nebo se podíleli na jedné z prezentovaných knih.

Historik Petr Blažek: Palachův památník přibližuje zlomy v dějinách i rodinném životě

Patnáctiletý historický výzkum

Knihu Živé pochodně v sovětském bloku – Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966 – 1989 sepsal Petr Blažek na základě patnáctiletého historického výzkumu, kdy na počátku zájmu byl fatální protest Jana Palacha. Vydal ji Ústav pro studium totalitních režimů, kde historik působí. Ředitelka odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR Blanka Mouralová řekla, že by byla ráda, aby kniha byla základem pro každého historika, který se bude sebeupálením zabývat.

Příběhy jednadvaceti mužů

Jedná se o portréty jednadvaceti mužů z bývalého Sovětského svazu (Ruska, Ukrajiny, Litvy a Lotyšska), Československa, Rumunska, Polska, východního Německa a Maďarska. Vyjma tří všichni na následky popálenin posléze zemřeli. Kniha obsahuje plno dokumentů a fotografií k těmto příběhům. Předmluvu napsal polský historik Łukasz Kamiński, který na prezentaci krátce promluvil. V předmluvě mimo jiné uvádí, že sebeupálení jako nejdrastičtější formu společenského odporu nechávali historici dlouho stranou.

FOTO: Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních

Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzeaPrezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzea 2Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Národního muzea 3Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - IMG_2624Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv Narodního muzea 4
Další fotky
Prezentace knih o Památníku Jana Palacha a živých pochodních - foto archiv ÚSTR

Sebeupalování v různých koutech světa

Historik Petr Blažek uvedl, že každý příběh je jedinečný (někteří muži se upálili, aby mobilizovali veřejnost, jiní ze zoufalství, u dalších se motivace směšovaly), podobné jsou ale dehonestační metody ze strany komunistické moci v jednotlivých státech sovětského bloku. Kniha v jedné z kapitol uvádí také informace o sebeupálení buddhistických mnichů nebo lidí protestujících proti válce ve Vietnamu, o případech sebeupálení po roce 1989 nebo o lidech, kteří se upálili za Franca ve Španělsku, proti vojenským diktaturám v Řecku či v Chile (po nástupu generála Augusta Pinocheta).

Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 13:24
Omezení se nijak nedotkla základních služeb, kontroly, údržby a zásahy, které jsou nezbytné pro zajištění...
Nemocnice na Bulovce
30.3.2020
V Nemocnici na Bulovce je nyní devět zdravotníků nakažených novým typem koronaviru. Nemocnice zvyšuje počet...
30.3.2020
Novinkou v rozpočtu města je vyhrazená částka jeden milion korun, určená pro takzvané participativní rozpočtování....
30.3.2020
Osmadvacetiletý muž se vydal se dvěma kamarády do lesa v Březině pro dříví, které nebylo...
29.3.2020
Smyslem projektu Nevyhazuj to je dát nepotřebným věcem nový domov a darovat je lidem, kteří...
29.3.2020
Nový babybox byl instalován na přání nemocnice v Mělníku v pavilonu T, který je vlevo...
29.3.2020
Zvýšení bezpečnosti provozu a současně zkrácení jízdních dob vlaků umožní právě dokončovaná rekonstrukce celkem šesti...
Reklama