Nové knihy o Praze. Dozvíte se zajímavosti z historie Spořilova, Záběhlic, Žižkova a Dejvic

Hned čtyři knihy o čtvrtích hlavního města vyšly nebo v těchto dnech vycházejí, dostanete je v knihkupectvích nebo informačních kancelářích v dotčených místech.

V říjnu vyjde publikace s názvem Toulky minulostí starého Spořilova. Nová knížka přiblíží život prvních obyvatel této pražské části a podává zprávu o způsobu jejich bydlení, obchodní síti, službách a o neopakovatelném společenském, kulturním a sportovním životě v době rozkvětu první Československé republiky.

Kniha se věnuje počátkům Spořilova v krátké době let 1926-29, jeho plánování, výstavbě této moderní čtvrti s rodinnými domky a zahrádkami. Sleduje velmi čilé první osídlení většinou mladými rodinami legionářů, spisovatelů, lékařů, podnikatelů, obchodníků, řemeslníků, obyvatel nejrůznějších povolání i kněžími.

Publikace vydává svědectví o životě a díle kolem osmdesáti známých osobností doprovázené dobovými fotografiemi.

Kniha spořilovských patriotů Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka je třetím dílem do historické skládačky již vydaných publikací Vladimíra Prchlíka Po stopách spořilovských legionářů (2015) a Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo (2017).

Jaroslav Moravec. Jeden z těch, kteří k nám přivedli Vinnetoua

Už v létě vyšla kniha, která se převážně obrazovou formou věnuje historickému místopisu Záběhlic a přilehlých oblastí Práčů, Zahradního Města a Spořilova.

Vznikla poměrně netradiční metodou, když autor Michal Moravec oslovil své spolužáky ze záběhlické školy na abiturientském setkání v hospůdce U Rysů. Díky tomu se mu během půl roku podařilo shromáždit více než čtyři stovky mnohdy unikátních a dosud nepublikovaných fotografií a různých faksimilií. Další kousky pomohly doplnit Archiv hl. m. Prahy nebo Archiv Dopravního podniku.

Použité snímky v knize mají různou technickou kvalitu, ale dohromady poskytují poměrně plastickou představu o dávné i novější tváři uvedených lokalit. Často také zachycují život někdejších obyvatel, jejich sepětí s krajinou, jejich práci, zábavu, radosti, a třeba i smutek. Jednotlivé kapitoly, které vždy uvozuje krátký text, se proto nečlení jen podle míst nebo staveb, ale odrážejí i jiná témata záběhlických dějin, například povodně na Botiči nebo zdejší živnostenskou tradici.

Záběhlice vydal Michal Moravec ve svém nakladatelství Toužimský & Moravec, vnuk spoluzakladatele firmy Jaroslava Moravce, jehož medailonek přinesl Náš REGION 1. října, v souvislosti se 120. výročím narození nakladatele, spisovatele a překladatele. Můžete si ho přečíst výše.

Krásné a slavné domy Hanspaulky. Výstava a nová kniha

Třetí publikací o Praze, která teď spatřila světlo světa, jsou Žižkovské vzpomínky. Jde o osobní výpověď pražského herce Oldřicha Janovského o dětství a mládí prožitém na Žižkově v letech 1920 až 1939. První část knížky tvoří dobový místopis, ve druhé pak autor líčí život svůj a své rodiny. Kniha je doplněna fotografiemi z šedesátých až osmdesátých let 20. století, kdy se na Žižkov vracel, a zachytil na nich i místa, jejichž podoba se výrazně změnila.

A o čtvrté publikaci, Slavné vily Prahy 6 – Hanspaulka, jsme vás už také informovali. Vydává ji Praha 6 ve spolupráci s nakladatelstvím PHOIBOS BOOKS. Editorem výpravné publikace byl profesor ČVUT Petr Urlich.

FOTO: Čtyři nové knihy o Praze

Čtyři nové knihy o Praze - 01 Vila Ladislava Hrušky (bílá) a vedlejší vila Miloše Jakeše v Kozlovské ulici na HanspaulceČtyři nové knihy o Praze - 2 knihaČtyři nové knihy o Praze - 3 Restaurace U DoubravskýchČtyři nové knihy o Praze - 4 Restaurace U JetonickýchČtyři nové knihy o Praze - 5 zá
Další fotky
Čtyři nové knihy o Praze - 6 rn
Dnes, 11:42
Na hrůzný podzim 2019 nezapomenou děti ze školky v pražské Dubči. Chůva, přezdívaná „teta Péťa“...
Dnes, 09:50
Policisté pátrají po muži, který na konci března v Praze údajně znásilnil osmatřicetiletou ženu. Bezpečnostní...
Dnes, 06:54
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:54
Plánovaný přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, který se měl konat v sobotu večer při...
Dnes, 06:36
Získat vyřazenou starou IT techniku od dárců, upravit ji a předat potřebným rodinám má za...
památka Karlův most
Včera, 20:59
Nad pražským Karlovým mostem měly v sobotu proletět na žádost kardinála Dominika Duky gripeny, mělo...
Včera, 15:57
V hlavním městě je doposud několik oblastí, kde se občané nemají možnost připojit na kanalizační...
Včera, 09:36
Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro stavbyvedoucího kvůli úmrtí dvanáctileté dívky v bazénu wellness...
12.5.2021
Domácí násilí je ve společnosti dlouhodobě přehlíženo. Během pandemie koronaviru přitom případů domácího násilí bohužel...
V roce 1972 se trolejbusy loučily s Prahou, nyní se v modernější podobě pomalu vrací…
12.5.2021
Příští rok tomu bude padesát let od doby, kdy z ulic hlavního města zmizely trolejbusy....
12.5.2021
V neděli dostala policie oznámení o tom, že na Staroměstské náměstí přijel muž v černém...
Reklama