Nové knihy o Praze. Dozvíte se zajímavosti z historie Spořilova, Záběhlic, Žižkova a Dejvic

Hned čtyři knihy o čtvrtích hlavního města vyšly nebo v těchto dnech vycházejí, dostanete je v knihkupectvích nebo informačních kancelářích v dotčených místech.

V říjnu vyjde publikace s názvem Toulky minulostí starého Spořilova. Nová knížka přiblíží život prvních obyvatel této pražské části a podává zprávu o způsobu jejich bydlení, obchodní síti, službách a o neopakovatelném společenském, kulturním a sportovním životě v době rozkvětu první Československé republiky.

Kniha se věnuje počátkům Spořilova v krátké době let 1926-29, jeho plánování, výstavbě této moderní čtvrti s rodinnými domky a zahrádkami. Sleduje velmi čilé první osídlení většinou mladými rodinami legionářů, spisovatelů, lékařů, podnikatelů, obchodníků, řemeslníků, obyvatel nejrůznějších povolání i kněžími.

Publikace vydává svědectví o životě a díle kolem osmdesáti známých osobností doprovázené dobovými fotografiemi.

Kniha spořilovských patriotů Věrky Drozdové a Vladimíra Prchlíka je třetím dílem do historické skládačky již vydaných publikací Vladimíra Prchlíka Po stopách spořilovských legionářů (2015) a Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo (2017).

Jaroslav Moravec. Jeden z těch, kteří k nám přivedli Vinnetoua

Už v létě vyšla kniha, která se převážně obrazovou formou věnuje historickému místopisu Záběhlic a přilehlých oblastí Práčů, Zahradního Města a Spořilova.

Vznikla poměrně netradiční metodou, když autor Michal Moravec oslovil své spolužáky ze záběhlické školy na abiturientském setkání v hospůdce U Rysů. Díky tomu se mu během půl roku podařilo shromáždit více než čtyři stovky mnohdy unikátních a dosud nepublikovaných fotografií a různých faksimilií. Další kousky pomohly doplnit Archiv hl. m. Prahy nebo Archiv Dopravního podniku.

Použité snímky v knize mají různou technickou kvalitu, ale dohromady poskytují poměrně plastickou představu o dávné i novější tváři uvedených lokalit. Často také zachycují život někdejších obyvatel, jejich sepětí s krajinou, jejich práci, zábavu, radosti, a třeba i smutek. Jednotlivé kapitoly, které vždy uvozuje krátký text, se proto nečlení jen podle míst nebo staveb, ale odrážejí i jiná témata záběhlických dějin, například povodně na Botiči nebo zdejší živnostenskou tradici.

Záběhlice vydal Michal Moravec ve svém nakladatelství Toužimský & Moravec, vnuk spoluzakladatele firmy Jaroslava Moravce, jehož medailonek přinesl Náš REGION 1. října, v souvislosti se 120. výročím narození nakladatele, spisovatele a překladatele. Můžete si ho přečíst výše.

Krásné a slavné domy Hanspaulky. Výstava a nová kniha

Třetí publikací o Praze, která teď spatřila světlo světa, jsou Žižkovské vzpomínky. Jde o osobní výpověď pražského herce Oldřicha Janovského o dětství a mládí prožitém na Žižkově v letech 1920 až 1939. První část knížky tvoří dobový místopis, ve druhé pak autor líčí život svůj a své rodiny. Kniha je doplněna fotografiemi z šedesátých až osmdesátých let 20. století, kdy se na Žižkov vracel, a zachytil na nich i místa, jejichž podoba se výrazně změnila.

A o čtvrté publikaci, Slavné vily Prahy 6 – Hanspaulka, jsme vás už také informovali. Vydává ji Praha 6 ve spolupráci s nakladatelstvím PHOIBOS BOOKS. Editorem výpravné publikace byl profesor ČVUT Petr Urlich.

FOTO: Čtyři nové knihy o Praze

Čtyři nové knihy o Praze - 01 Vila Ladislava Hrušky (bílá) a vedlejší vila Miloše Jakeše v Kozlovské ulici na HanspaulceČtyři nové knihy o Praze - 2 knihaČtyři nové knihy o Praze - 3 Restaurace U DoubravskýchČtyři nové knihy o Praze - 4 Restaurace U JetonickýchČtyři nové knihy o Praze - 5 zá
Další fotky
Čtyři nové knihy o Praze - 6 rn
Dnes, 06:00
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
Včera, 13:00
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
Včera, 10:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Reklama