Popraviště národa: Zvuky výstřelů přehlušovaly nastartované autobusy

Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla kromě pankrácké věznice také střelnice v pražských Kobylisích. Místo ukrývá děsivé vzpomínky.

Německá správa Prahy zřídila v zadní části střelnice popraviště, které museli mimo jiné budovat i židovští pracovníci. Bývalá konírna vedle se pak proměnila na poslední vězeňskou celu odsouzených.

Popraviště osobností národa

Kobyliská střelnice se stala němým svědkem událostí, jež následovaly po atentátu na Heydricha v roce 1942. Odvetou za smrt nacistického vůdce zde byly denně popravovány desítky mužů a žen. Zvuky výstřelů byly záměrně přehlušovány spouštěnými motory autobusů a automobilů.

Mezi popravenými, kterých bylo od 30. května do 3. července 1942 téměř 540, byli například Alois Eliáš, Vladislav Vančura, Evžen Rošický, zoolog Jaroslav Štorkán nebo skupina obyvatel Lidic. Dodatečně zde byli ve dnech 4. a 5. září ještě zastřeleni představitelé pravoslavné církve v čele s biskupem Gorazdem.

Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

V české literatuře vypodobnila popravy na Kobyliské střelnici Marie Pujmanová na osudu jedné z fiktivních postav románu Život proti smrti.

Od odpočinku k popravám

Kobyliská střelnice byla původně vlastně klidným místem. Vznikla v roce 1890 a sloužila zpočátku pro výcvik pěchoty. Brzy se však stala výletním místem. Vojenské kapely tu pořádaly koncerty, byla zde zřízena konírna a cvičila se jízda na koni. Po první světové válce zde nacvičovaly měšťanské sbory nebo třeba Sokol.

Podle střelnice byla v roce 1938 pojmenována Střelničná ulice vedoucí z Kobylis na Prosek.

Stala se pietním místem

Střelnice byla od roku 1945, kdy byla upravena, pietním místem. Část objektu ještě po nějakou dobu využíval Svazarm a Armádní film. V roce 1975 byla přeměněna na Památník protifašistického odboje a o tři roky později byla prohlášena za národní kulturní památku.

Tip na výlet: historickou lokálkou kolem Humprechtu

Současná pietní výzdoba střelnice byla dokončena v roce 1975. Na místě bývalých koníren je mozaika od Martina Sladkého, opodál stojí dřevěný kříž a plastika plačící ženy od Miloše Zeta. Naproti jedinému vchodu do areálu skrz val jsou do desky vytesány verše Miroslava Floriana.

Současná podoba

Od března 2015 do dubna 2016 prošla střelnice rekonstrukcí, v jejímž rámci byly odstraněny náletové dřeviny a odkryty a zrekonstruovány terčové střelecké jámy včetně terčových mechanismů. Areál byl slavnostně znovuotevřen za účasti ministra obrany a představitelů městské části v pondělí 25. dubna 2016.

Dnes, 18:20
Bez záruky! To je druhé jméno tohohle článku. V jedné ruce kulturní program, v druhé...
Dnes, 16:20
Úřady v Praze s ohledem na špatnou epidemiologickou situaci upravují provoz stejně, jako tomu bylo na jaře....
Dnes, 15:25
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 15:25
Společnost Eroc, která v magistrátní budově v Pražské tržnici provozuje nevěstinec, prohrála s městem soud...
Dnes, 15:00
V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce...
Dnes, 12:52
V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově...
Dnes, 12:20
Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci.
Dnes, 11:00
Tak jako k českému národu neodmyslitelně patří Jára Cimrman, Václav Havel, pivo, fotbal nebo Pražský hrad,...
Dnes, 08:59
Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za...
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Reklama