Praktici dostanou po Velikonocích tisíce vakcín. S očkováním jsou ale stále problémy

Praktičtí lékaři dostanou po Velikonocích asi 60 tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Nově jim bude očkovací látka doručena distributorem přímo do ordinací. V posledních týdnech kvůli nižším dodávkám vakcín ministerstvo zdravotnictví podle rozhlasu požádalo distributora, aby doručoval vakcínu jen do zdravotnických zařízení s lékárnou. Praktici si tak pro vakcíny museli do lékáren sami jezdit.

„Dohodli jsme se, že od příštího týdne se spouští nový model distribuce. Ten, který předjímá smlouva. Očkovací látka AstraZeneca bude distribuována přímo do ordinací podle objednávek, které praktičtí lékaři vystaví,“ sdělil rozhlasu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní péči David Šmehlík po jednání s dalšími pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i zástupci distributora vakcíny a praktických lékařů. Krajským koordinátorům očkování ale podle rozhlasu nadále zůstane pravomoc, část dodávky vakcín využít například pro potřeby doočkování druhých dávek pro učitele.

Firma Alliance Healthcare, která vakcínu od AstraZeneky v Česku distribuuje, rozhlasu sdělila, že ve středu dorazilo do země 98 700 dávek. Z nich podle šéfa společnosti Jana Rohrbachera dostanou 41 tisíc očkovací centra a zbylé dávky vakcíny budou doručeny k asi 600 praktických lékařů. Podle Rohrbachera je ale vakcín stále málo. Alliance Healthcare eviduje asi 3 tisíce objednávek od praktiků, uvedl rozhlas.

Konec omezení mezi okresy? Možná po Velikonocích

Sdružení praktických lékařů podle Radiožurnálu v minulosti kritizovalo to, že si lékaři musejí na vlastní náklady sami jezdit pro vakcíny do lékáren. Situaci podle zúčastněných komplikovalo také objednávání dodávek přes krajské koordinátory. „Docházelo tam k určitým komunikačním šumům,“ uvedl Šmehlík z VZP.

Praktikům také vadilo to, že se nemohli spojit s distributorem a očkování řádně plánovat. Šéf Alliance Healthcare řekl rozhlasu, že firma si pro distribuci sama musela vytvořit seznam tisícovek praktických lékařů. „Ten seznam nám nikdo nedal,“ uvedl Rohrbacher. „My jsme podle objednávek, které jsme dostali, museli všechny praktiky obvolat, abychom jeli na správnou adresu a ve správné době, kdy tam je někdo z personálu, zejména pan doktor,“ dodal.

V Česku se proti covidu-19 očkuje od 27. prosince. Praktičtí lékaři se do očkování postupně zapojují od začátku března. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už podali praktici zhruba 191 tisíc dávek vakcín a registrují kolem 486 tisíc zájemců o očkování. Celkem bylo v Česku do středečního večera podáno přes 1,7 milionu dávek vakcín proti covidu-19.

adp/ČTK

Dnes, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Dnes, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Dnes, 15:34
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Dnes, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Dnes, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Dnes, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Dnes, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Dnes, 11:15
Ta kniha mi připadala jako zjevení. Konečně barevná vazba, mezi padesáti odstíny šedi. Nyní nemám...
Dnes, 08:48
Policisté nebudou venku ani uvnitř kontrolovat dodržování omezení pro setkávání maximálně dvou lidí, které vláda...
Dnes, 04:18
Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření ministerstva zdravotnictví omezujíci...
Reklama