• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pražská divadla zvou na zajímavé premiéry

  18.2.2024
  Simona Knotková

  Do konce února plánují pražská divadla několik premiér.

  Činohra Národního divadla (ND) nově uvede inscenaci Ještě chvilku polské autorky Marie Wojtyszkové. Dvě divadla, D21 a Kolowrat, uvedou komedie francouzského autora Molièra, v Divadle v Celetné bude mít premiéru hra Karola Wojtyly, tedy papeže Jana Pavla II. Nové inscenace chystají také Švandovo divadlo a Jatka78.

  Ještě chvilku je rodinný titul pro Stavovské divadlo v režii Anny Klimešové, který bude mít premiéru 22. února. Využívá principu divadla na divadle, hra je totiž o dvou postarších sestrách, které poprvé v životě navštíví Stavovské divadlo. Svým vzrušením přeruší divadelní představení a mají být vyvedeny. „Jenže Věra je přesvědčena, že jejich otec, který před mnoha lety zmizel, měl se Stavovským divadlem něco společného. A pak se začnou dít kouzla,“ stojí v tiskových materiálech ke hře, ve které se představí v hlavních rolích sester Johanna Tesařová a Jana Preissová. Poslední premiéru měla Činohra ND v prosinci, kdy uvedla Hamleta v režii dvojice uměleckých ředitelů Činohry ND SKUTR.

  Wojtylova hra Bratr našeho boha bude mít českou premiéru v Divadle v Celetné 21. února. Autor na ni pracoval v letech 1944-1950, tedy od svých 24 let. Ústřední postavou je polský impresionistický malíř Adam Chmielowski, který se stane mnichem a svádí vnitřní boj, zda se přiklonit k umění, či k službě chudým.

  Švandovo divadlo uvede 24. února premiéru francouzské komedie Jeana Poireta Klec bláznů v režii Daniela Hrbka. Hra obsahuje prvky drag show a je oslavou svobody a sebevyjádření, v níž nakonec tak či tak vítězí láska. V hlavních rolích vystoupí Tomáš Petřík a Filip Rajmont.

  Premiéru inscenace nového cirkusu připravují Jatka78 na 28. února, kdy uvedou Casting Off australského souboru A Good Catch. V inscenaci se setkávají tři generace Australanek, které se zbavují stereotypů, padají, mluví, létají a nejistě balancují i bilancují.

  Divadlo D21 uvede 23. února novou adaptaci Molièrova Tartuffa s názvem Tartuffláž. Inscenace je podle režiséra a autora adaptace Šimona Spišáka o pokrytectví a jeho proměnách v dnešní společnosti. V premiéře Molièrovu další hru Don Juan uvede Divadlo Kolowrat, a to 29. února.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte