Pražská poukázka má přilákat lidi do Prahy, zachrání tak cestovní ruch, kulturu a sport

29.4.2020
Jan Štoll

„Téma poukázek skloňují všechny zastupitelské kluby, touto myšlenkou se zabývají i další instituce. My ji představujeme jako první v konkrétní podobě, rozešleme návrh do zastupitelstva k jednání. Chceme, aby už skončily politické řeči, chceme, aby se už konečně něco udělalo pro záchranu podnikání,“ řekl k projektu poukázky šéf Pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. Dodal, že právě infrastruktura navázaná na cestovní ruch potřebuje pomoc, protože podle jeho informací například hotely a restaurace peníze z Programu Covid Praha nedostanou.

Projekt poukázky je zatím ve formě návrhu, který připravil zastupitel za TOP09 profesor Martin Dlouhý. Má fungovat jako poukázka, kterou se bude platit.

„Kdo se bude moci do systému poukázky zapojit, bude určeno seznamem odvětví. Cílíme na aktivní českou populaci, která je ochotná v Praze utrácet,“ uvedl profesor Dlouhý s tím, že je to hlavně poukaz na další služby.

„Nechceme neadresně rozhazovat peníze a zároveň od stolu určovat, kdo je má dostat. Tohle je forma ekonomické pomoci, chytře cílená na lidi, kteří chtějí přijet a tím pomoci, sami ale zároveň rozhodnou, ve kterém podniku peníze utratí,“ dodal Pospíšil.

Poukázku v hodnotě 1000 korun má získat turista za zvýhodněnou cenu, nebo jako odměnu za nakoupení předchozí služby.

Mimopražský turista, který navštíví metropoli získá poukázku zdarma, pokud se ubytuje v pražském hotelu nebo penzionu, a zaplatí v něm za ubytování 2 tisíce a více korun. Neplatí to ale pro ubytování AirBnB a podobné služby.

Například trojčlenná rodina s útratou 5 tisíc korun obdrží dvě poukázky, v případě útraty 8000 korun dostane tři poukázky. Takto lze získat poukázku víckrát při opakovaných pobytech.

Zapojit se mohou i lidé s Lítačkou a nahraným čtvrtletním a delším časovým kupónem. Ti  si mohou koupit čtyři poukázky, ovšem zaplatí pouze 2 tisíce, získají tak jednu poukázku navíc. Nakoupit mohou  pouze jednou.

Topka chce i zákon o odškodnění. „Potýkáme se s problémy, které se už přesunuly ze zdravotnické oblasti do podnikatelské. Prosazujeme změny v pomoci, protože ta vládní, nám připadá nedostatečná. Chceme, aby se stát postavil čelem ke škodám, a všechny poškozené odškodnil. Tomu by měl pomoci i zákon o odškodnění. Nelze přihlížet tomu, že další restaurace a podniky krachují, což bude zvyšovat nezaměstnanost. To se Prahy dotýká ohromně, protože je hodně závislá na tomto trhu,“ řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.Nepřehlédněte