• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pražská zoo zažila křtiny. Gorilí samička dostala jméno Mobi

  11.2.2024
  Simona Knotková

  Gorilí samička, která se narodila 2. ledna v pražské zoologické zahradě, dostala jméno Mobi.

  V pavilonu Rezervace Dja ji v sobotu pokřtil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Matkou mláděte je desetiletá samice Duni a babičkou Moja, první gorila narozená v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

  Mobi je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. „Vyhrálo jméno Mobi, což v překladu znamená dědička a vyjadřuje to příběh její babičky Moji, první gorily narozené v České republice. Je to naše první mládě v nové rezervaci Dja,“ uvedl editel zoo Miroslav Bobek.

  O jméně pro mladou samičku hlasovalo od 19. ledna více než 45 000 lidí na portále iDNES.cz. Desítku návrhů vybrala zoologická zahrada od dětí z afrického Kamerunu. Mezi návrhy jmen byly Koh’Eloo’h, Alomo, Mbia, Ekiba, Mamene, Mobi, Boyo, Somalomo, Mbupomo a Mosâmom.

  „Samička tráví od svého narození veškerý čas se svojí matkou, která ji vůbec nepouští. Evidentně je mláděti velmi dobře. My jsme rádi, že jsme nikdy neměli příležitost ji mít v rukou, neboť Duni ji neodkládá. Je to znamení, že Mobi je v pořádku,“ řekl kurátor savců Pavel Brandl. V dubnu chovatelé očekávají první krůčky malé samičky okolo matky. „Se jménem jsme spokojení, protože je krátké, bude se dobře volat a není podobné žádnému jinému jménu ostatních goril,“ dodal.

  Dalšími kmotry kromě pražského primátora v sobotu byli jeho náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti) a youtuber Karel „Kovy“ Kovář.

  Na veřejný křest samičky Mobi dorazil téměř trojnásobek lidí průměrné sobotní návštěvnosti v únoru. Průměrná návštěvnost v únorové soboty byla loňský rok 2300 lidí, v sobotu při křtinách zoologickou zahradu navštívilo přes 6500 lidí, uvedl mluvčí zoo Filip Mašek.

  Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později přivedla na svět samičku Duni.

  Zoo Praha očekává další gorilí mládě, matkou je třicetiletá Kijivu, Dunina babička. Otcem je taktéž samec Kisumu. Mládě by mělo přijít na svět asi za čtvrt roku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte