• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Před 120 lety se v Milovicích začali cvičit vojáci

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Milovice na Nymbursku si letos připomenou 120 let od vzniku bývalého vojenského výcvikového prostoru Mladá sérií akcí po celý rok.

  Město chystá například výstavy, přednášky a ukázky vojenské techniky. První z připomínek bude od poloviny března výstava Okupace 1939, hlavní akce se uskuteční 20. dubna na Hakenově stadionu a v kulturním domě, řekl milovický starosta Milan Pour (ANO).

  „Hlavní akce se uskuteční v dubnu, kdy skutečně vojenský výcvikový prostor v roce 1904 vznikl, ostatní jsou doplňující k významným výročím nebo osobnostem a připomínají vliv pobytu různých armád na naše město,“ řekl Pour.

  Na Hakenově stadionu se lidé 20. dubna mohou těšit například na dobová ležení všech armád, které v Milovicích pobývaly, nebo komentované ukázky výcviku. U příležitosti mezinárodního dne muzeí a galerií chystá město na 18. května v muzeu zážitkové prohlídky s možností vyzkoušet si uniformu a výstroj. Odchod sovětských armád plánuje radnice připomenout 22. června výstavou a konferencí k prvnímu výročí otevření Muzea vojenského prostoru.

  Součástí muzea, které město loni otevřelo ve zrekonstruovaném kulturním domě, jsou dvě expozice s několika stovkami sbírkových předmětů. Mapují období od roku 1904 až do odchodu sovětské armády v roce 1991. Do konce března mohou lidé muzeum navštívit o sobotách od 10:00 do 17:00, od 1. dubna od úterý do neděle. Loni od otevření navštívilo muzeum téměř 800 dospělých a 300 dětí.

  Před 120 lety zřídila rakousko-uherská armáda poblíž Milovic první stálé vojenské cvičiště v Čechách. V prostoru se v dalších desetiletích vystřídalo několik armád, hranice cvičiště se rozšiřovaly také na úkor okolních obcí. Součástí bývalého vojenského prostoru Milovice – Mladá bylo letiště, rozsáhlý areál kasáren, civilních bytů a dalších objektů. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla v Milovicích umístěna jedna z největších základen střední skupiny vojsk sovětské armády v Československu. Poslední transport se sovětskými vojáky z Milovic odjel 19. června 1991.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte