Před 210 lety začal první rok na pražské konzervatoři, první škole svého druhu

Pražská konzervatoř je už zcela tradiční pražskou školou, ovšem slovo „tradiční“ v tomto smyslu získává úplně nový význam. Škola totiž byla v době svého založení druhou školou svého druhu na světě a první ve střední Evropě. Celkové prvenství nese konzervatoř pařížská. Jak se psala její historie?

Pražská konzervatoř byla založena už v roce 1808 za účelem výchovy orchestrálních hudebníků. Přímým impulzem k založení školy bylo provolání pražské hudbymilovné šlechty z 25. dubna 1808, považované dnes za zakládací listinu školy. První finanční příspěvky se začaly scházet takřka hned po zveřejnění provolání a počet podporovatelů se neustále zvyšoval. Jejich snahy však přerušily napoleonské války.

V březnu roku 1810 založil tento šlechtický spolek organizaci pojmenovanou „Společnost pro zvelebení hudby v Čechách“, která po následujících více než 100 let konzervatoř financovala a řídila. První školní rok byl zahájen 24. dubna 1811.

Na nejslavnější pochod Praha–Prčice vyrazili první turisté před 55 lety!

Učilo se v bytech pedagogů podle osnov vypracovaných prvním ředitelem Bedřichem Dionýsem Weberem. Až na podzim 1811 získala škola své „vlastní“ prostory a na dlouhá desetiletí se usídlila v dominikánském klášteře sv. Jiljí.

Dalším milníkem v historii školy je rok 1817, kdy se k výuce orchestrálních nástrojů připojil i zpěv. V dalším období sehrála škola významnou roli v rozvoji pražského hudebního života. Zejména koncerty orchestru a výpomoci žáků v tehdejších profesionálních orchestrech byly pro Prahu nenahraditelné. Pochvalně se o nich vyjádřil například i C. M. Weber, R. Wagner, H. Berlioz a F. Liszt.

Prvními žáky školy byly děti do deseti let, které při vyučování hrály na školní nástroje jako violoncella a kontrabasy. Od roku 1816 pak byli přijímáni žáci starší deseti let.

New York: Velkoměsto, které získalo svou slávu díky indiánům

Se školou se vyvíjel i její název

V letech 1818-1918 byla škola soukromou hudební konzervatoří pod vedením Společnosti pro zvelebení hudby v Čechách, jak už bylo řečeno. V roce 1919 byl ústav zestátněn a do roku 1945 nesl název Státní konzervatoř hudby v Praze. Po roce 1945 se pražská konzervatoř stala výhradně školou střední, když v roce 1946 vznikla Akademie múzických umění s hudební fakultou. Od roku 2001 podléhá škola Magistrátu hl. m. Prahy a proto změnila i svůj název na Pražskou konzervatoř.

Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama