Do Ctěnic za historií: Jak se Vánoce slavily na přelomu 19. a 20. století
Výstava Praha v čase Praha v čase vánočním / Tradice a řemesla od adventu do Hromnic vám přiblíží zvyky a oslavy svátků vánočních v pražských rodinách na přelomu 19. a 20. století. Můžete ji navštívit až do 4. února 2018.
Výstava přiblíží tradice i zimní radovánky Pražanů
Na co se můžete těšit?
Současná podoba oslav adventu a vánočních svátků se začala utvářet v 2. polovině předminulého století. Pokud zavítáte do Zámeckého areálu Ctěnice, dýchne na Vás atmosféra města i nálada v rodinách v době před Vánocemi i po Vánocích. Uvidíte, jak se slavil svátek sv. Mikuláše, Tří králů a svátek Hromnic. Výstava přiblíží také novoroční oslavy a také to, jak se Pražané bavili a trávili volný čas v zimních měsících. To vše uvidíte na dobových obrazech, fotografiích nebo ve vzpomínkách pamětníků na roráty (ranní mše k poctě Panny Marie). Nechybí tu ani tradiční vánoční trhy.
Kromě fotografií na vás čeká také stylizovaný interiér
Výstavě dominuje interiér vánočně laděného salonu pražské měšťanské rodiny z konce 19. století. Ten přibližuje podobu oslav Vánoc v rodinném kruhu, zdobení vánočního stromku a obdarovávání.
Děti si budou moci pohrát s dobovými hračkami ve štědrovečerní herně. Poznání období Vánoc mimo jiné přibližuje interiér provoněné měšťanské kuchyně, která představí vánoční jídelníček a prostřednictvím doprovodných programů i pekařské řemeslo – pečení vánočního, novoročního a masopustního pečiva.
V sobotu se konají doprovodné programy, které přiblíží návštěvníkům řemesla, která patřila neodmyslitelně k času Vánoc.
Doprovodné akce vánoční výstavy ve Ctěnicích
- 9. prosince 2017 – Pečení vánoček
- 16. prosince 2017 – Pečení vánočního cukroví / Workshop SOŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, kde si návštěvníci mohou prohlédnout a vyzkoušet výrobu vánočních ozdob
- Každou lednovou sobotu se tu bude péct novoroční pečivo
- 20. ledna 2018 – Výroba textilních hraček s Pečení novoročního pečiva (tvůrčí dílna pro rodiče s dětmi vedená SPŠO a VOŠON Praha)
- 3. února 2018 – Pečení božích milostí / Řezbářská tvůrčí dílna
- 4. února 2018 Pečení masopustních koblih / oslava masopustu
Nevšední betlémy v paláci YMCA
O výstavě netradičních betlémů se dozvíte více v samostatném článku.
Muzeum v Roztokách u Prahy vystavuje betlémy ze Slezska
Výstavu Betlémů v Muzeu Středočeského kraje v Roztokách u Prahy můžete navštívit až do 21. ledna 2018. Zapůjčené Betlémy sem doputovaly až z Muzea v Bruntálu, p. o.. Toto muzeum uchovává jednu z nejucelenějších sbírek, které dokládá řezbářství v regionu. U podstatné většiny vystavených betlémů jsou známí tvůrci. Kromě nich tu jsou také betlémy zapůjčené z Ostravského muzea, p. o.
Těšte se na vyřezávané betlémy, které sem doputovaly z dvou muzeí
Prohlédnout si tu můžete zejména vyřezávané betlémy. Lidové i poloprofesionální řezbářství se rozvíjelo díky lesnaté krajině Jeseníků a Moravskoslezských Beskyd. Betlémy se vyráběly prakticky na celém území Slezska, ale v určitých střediscích převážily rysy, které jsou typické pro konkrétní oblast. Ve Slezsku převládaly betlémy s vyřezávanými a většinou barevně lakovanými figurkami. Výjimkou bylo Opavsko, kde se v rané fázi lidového betlémářství vyráběly betlémy s plochými figurkami ručně malovanými na kartonu.
Například v oblasti Jeseníků bylo vyřezávání betlémových figurek zpravidla doplňkovou prací k jinému povolání a přivýdělkem k zajištění živobytí. Někdy šlo jen o amatérskou tvorbu ve volných chvílích. Mezi betlémáři ale v omezené míře působili i profesionálové, pro které bylo řezbářství hlavním zdrojem obživy. Zejména obce Zlaté Hory, Vrbno pod Pradědem, Andělská Hora i samotné město Bruntál patřily k výrazným betlémářským střediskům, kde je doložena řezbářská tradice.