Přeměna hradu Helfštýn v atrakci pokračuje. Možná přibyde lanovka

15.5.2022
Jan Štoll

Nový nápad, co dále podniknout s hradem Helfštýn představil podnikatel Pavel Váhala. Od hradu by mohla vést lanovka, po které by lidé sjížděli do středověkého městečka a okraji Lipníka nad Bečvou.

Takzvaný Zipline funguje tak, že se návštěvník připne na ocelové lano a sjede do cíle. Lanovka by takto propojila Helfštýn s plánovaným několika hektarovým podhradím v Lipníku nad Bečvou, kde by byly pro návštěvníky ukázky historických řemesel. Mohla by přilákat další turisty a vytvořit podnikatelské příležitosti. „Nabízíme symbiózu, ze které může těžit hrad zvýšenou návštěvností i obec Týn nad Bečvou. Kromě toho, že vzniknou pracovní místa, se otevře další prostor k podnikání. Je to příležitost pro všechny,“ řekl podnikatel Pavel Váhala.

Nápad má podporu Lipníka nad Bečvou, ten mu území otevřel. „Když u nás chce někdo investovat peníze, není důvod tomu bránit, proto jsme to do územního plánu zahrnuli. Navíc vše bude vytvářet trvalá i krátkodobá pracovní místa,“ uvedl místostarosta města Ondřej Vlček.

Hrad stojí v katastru Týna nad Bečvou, jeho vedení z nápadu nadšené není. „Podařila se architektonicky zajímavá rekonstrukce zchátralého paláce hradu, a protože tu projdou kvanta lidí, snaží se někteří na památce přiživit. S myšlenkou zážitkové jízdy na laně se neztotožňujeme a nejsme jediní,“ řekl starosta Antonín Ryšánek. Lanovka by totiž měla vést nad pozemky obyvatel. „Trasa by navíc vedla přes zastavěné území obce. Sice ve výšce, ale z hlediska soukromí, bezpečnosti či komfortu žití si to absolutně nedokážeme představit,“ dodal. Rada obce se měla shodnout na nesouhlasu s umístěním lanové dráhy ani padesátimetrovým koridorem a územní plán, kvůli tomu měnit nehodlá.

O hrad se stará Muzeum Komenského v Přerově. Ředitel muzea, Radim Himmler nápad s lanovkou nevítá. „Helfštýn takovýto rozvoj nepotřebuje, jde o druhou nejvyhledávanější památku kraje s návštěvností přes sto tisíc lidí ročně. Naší strategií je prezentovat ji včetně muzejního obsahu nikoli outdoorovými atrakcemi, ale kulturní a kultivovanou formou, což se nám snad vzhledem k ohlasu veřejnosti i renomovaných porot muzejních a architektonických soutěží daří,“ uvedl.

„Projekt s námi nebyl projednáván, takže neznáme přesné parametry. V obecné rovině ale mohu říct, že takovouto atrakci v bezprostřední blízkosti hradu pozitivně rozhodně nevnímám. Domnívám se, že Helfštýn má co nabídnout sám o sobě,“ uvedl radní pro kulturu a památkovou péči Olomouckého kraje Jan Žůrek.

V Týnu dokonce panují obavy z přemíry turistů. „Všichni asi vnímají, jak dopadla Dolní Morava. Vymírá se starousedlíky, lidé odtamtud utíkají, je to zacpaná turistická oblast. V žádném případě nechceme dopustit, aby se něco podobného stalo tady. Člověk, který sem přijde, jde za kulturním zážitkem,“ dodal starosta. Oproti tomu ale Rada Týna nad Bečvou schválila přijetí dotace vybudování zázemí pro návštěvníky hradu Helfštýn včetně stellplatzu, což není nic jiného, než stání pro obytné automobily a obytné přívěsy. Půl milionová investice má podpořit rozvoj cestovního ruchu.

I samotnou rekonstrukci hradu provází pochybnosti. Od počátku památkové péče o hrad se počítalo s jeho kulturním využitím, včetně vytvoření prostředí pro umělecké performance. Což nevylučovalo ani připojení nových prvků ale za předpokladu, že nezastřou podstatu původní památky. A to se při líbivé rekonstrukci nepovedlo. „Nelze přejít, že byly provedeny četné zásahy do autentické hmoty, včetně bourání zdiva pozdně gotického původu. Památkové hodnoty historických detailů byly v řadě případů zastřeny zcela nevhodným přespárováním na hranici nevkusu,“ uvedl památkový architekt a prezident Českého národního komitétu ICOMOS Václav Girsa. Podle komitétu navíc vodorovné zastřešení skryté za korunou zdiva nebude hrad chránit před ničením zatékající vodou.

vz


Témata:

Nepřehlédněte