Prestižní titul Stavba roku 2020 získalo osm staveb, nejvíc bodoval Liberecký kraj

Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro stavbu v zahraničí bylo uděleno ve 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2020.

Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku ve stavitelství a architektuře, a je důstojným připomenutím významu inženýrských, dopravních a průmyslových staveb, které jsou jeho nedílnou součástí.

Tradičně mezi udělenými zvláštními cenami je i Cena předsedy Senátu, cena ministerstva průmyslu a obchodu, Cena ministerstva pro místní rozvoj a Cena ministerstva kultury.

Držitelé titulů v letošním roce poprvé v historii soutěže získávají unikátní symbolické křišťálové ocenění, které má podobu razítka v designu Ronyho Plesla vyrobené sklárnou Rückl. Razítko symbolicky představuje to poslední a zcela výjimečné „razítko“ v procesu celé realizace stavby.

Tituly Stavba roku 2020 získaly tyto projekty: O2 universum – dostavba malé haly O2 areny na konferenční centrum v Praze 9 (Martin Vokatý a Vladimír Vokatý, ATIP Trutnov), firemní sídlo LASVIT Nový Bor (Opočenský Valouch architekti), Společenské centrum Sedlčany (Krupauer – Kvintus – Jeništa – Blažková, A8000), rekonstrukce mostu na trati Pňovany – Bezdružice, VSCT Veolia Smart Control Tower v Kladně (Tereza Tejkalová, Michal Škrna), rezidence Park Masarykova v Liberci (Kousal – Rudolf – Černý – Jachanová), přístavba rodinného domu na Kojetíně (Kamil Mrva, Radek Leskovjan) a přístavba budovy Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (Michal Hlaváček, Zdeněk Holek, Hlaváček – architekti).

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Už tři pražské aleje zabojují o titul Alej roku 2020

Zvláštní ceny 2020: Cenu předsedy Senátu dostala Městská knihovna Písek – Centrum celoživotního vzdělávání, ceny ministerstev konverze SPŠ TOS Varnsdorf, rekonstrukce Státní opery v Praze a ZŠ Amos v Psárech.

Cenu primátora Prahy a zvláštní cenu poroty získala revitalizace pražských náplavek.

Další ceny si odnesly projekty: výstavba pavilonu intenzivní medicíny v areálu Nemocnice Jablonec nad Nisou, Port Karolína v Praze 8, hala denního ošetření a očištění v Brně, provozní areál Techplast v České Třebové; část severního obchvatu Opavy, Schodiště Bono Publico v Hradci Králové, Vinařství Lahofer v Dobšicích, most ve Svinarech, kostel bl. Restituty v Brně – Lesné a rezidence Červený dvůr v pražských Strašnicích.

Titul Zahraniční stavba roku 2020 připadl Early Learning Village, Singapore (Bogle Architects).

Cena veřejnosti putuje do Nového Boru do Lasvitu.

Liberec se chce měnit podle přání svých obyvatel. Lidé chtěli víc květin i vylepšené koupaliště

V rámci přehlídky byla oceněna také Osobnost stavitelství – letos Pavel Křeček, který byl řadu let předsedou České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví.

Prostřednictvím výstavy v Galerii ABF (Václavském náměstí 31, Praha) se s oceněnými projekty blíže seznámí i veřejnost.

FOTO: Stavba roku 2020

Stavba roku 2020 - 1 v 14017Stavba roku 2020 - 1 v 14021Stavba roku 2020 - 2 v 14932Stavba roku 2020 - 4 v 14921Stavba roku 2020 - 5 14141
Další fotky
Stavba roku 2020 - 0 v 14003
Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama