Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Už tři pražské aleje zabojují o titul Alej roku 2020

22.10.2020
Fefík
Další fotky

Pro vítěznou alej bude česká veřejnost hlasovat od 3. listopadu 2020 do 7. ledna 2021. Desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích pak Arnika vyhlásí v půlce ledna příštího roku.

Z Prahy jsou nominovány zatím tři aleje, působivá habrová alej v zahradě břevnovského kláštera,

lipová alej od Belvederu ke Lvímu dvoru a stromořadí v bohnické psychiatrické léčebně.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Opravený rybník Ohrada v Kunraticích už zase zadržuje vodu

Loni anketu vyhrálo památné stromořadí z lip, jilmů a javorů na březích Rakovnického potoka.

Na druhém místě skončila platanová alej na Rejskově třídě v Prostějově, na třetím alej vedoucí ke Kozmickým ptačím loukám u Hlučína na Opavsku. Do soutěže se zapojilo více než 7500 hlasujících.

Z Prahy se o titul ucházela kaštanová alej Klíčovského lesoparku, kaštanová alej na Hanspaulce ve svahu nad Šáreckým údolím a platanové stromořadí u Botiče u Základní školy Mendíků.

FOTO: Pražské aleje roku 2020

Pražské aleje roku 2020 - bohnicePražské aleje roku 2020 - brevnovPražské aleje roku 2020 - BrevnovPražské aleje roku 2020 - brevnovPražské aleje roku 2020 - brevnov
Další fotky
Pražské aleje roku 2020 - Břevnovský klášterPražské aleje roku 2020 - 7 mariánské hradbyPražské aleje roku 2020 - hvezda


Nepřehlédněte