• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu. Už tři pražské aleje zabojují o titul Alej roku 2020

  22.10.2020
  Fefík
  Další fotky

  V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z celé republiky. Soutěžní nominace a fotografie je možné zasílat na www.alejroku.cz už jen do úterý 27. října do 12 hodin.

  Pro vítěznou alej bude česká veřejnost hlasovat od 3. listopadu 2020 do 7. ledna 2021. Desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích pak Arnika vyhlásí v půlce ledna příštího roku.

  Z Prahy jsou nominovány zatím tři aleje, působivá habrová alej v zahradě břevnovského kláštera,

  lipová alej od Belvederu ke Lvímu dvoru a stromořadí v bohnické psychiatrické léčebně.

  Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

  Opravený rybník Ohrada v Kunraticích už zase zadržuje vodu

  Loni anketu vyhrálo památné stromořadí z lip, jilmů a javorů na březích Rakovnického potoka.

  Na druhém místě skončila platanová alej na Rejskově třídě v Prostějově, na třetím alej vedoucí ke Kozmickým ptačím loukám u Hlučína na Opavsku. Do soutěže se zapojilo více než 7500 hlasujících.

  Z Prahy se o titul ucházela kaštanová alej Klíčovského lesoparku, kaštanová alej na Hanspaulce ve svahu nad Šáreckým údolím a platanové stromořadí u Botiče u Základní školy Mendíků.

  FOTO: Pražské aleje roku 2020

  Pražské aleje roku 2020 - bohnicePražské aleje roku 2020 - brevnovPražské aleje roku 2020 - BrevnovPražské aleje roku 2020 - brevnovPražské aleje roku 2020 - brevnov
  Další fotky
  Pražské aleje roku 2020 - Břevnovský klášterPražské aleje roku 2020 - 7 mariánské hradbyPražské aleje roku 2020 - hvezda


  Nepřehlédněte