Přetíženému centru Zákup se uleví. Kdo financoval nový obchvat?

1.8.2021
Fefík

„Nový obchvat odvádí dopravu z města, díky čemuž nejenže bude v centru klidněji, ale zlepší se tam i životní prostředí. Obchvat umožňuje bezpečnější a rychlejší propojení krajských silnic II/262 a II/268, uvedl Jan Sviták, statutární náměstek libereckého hejtmana pro resort dopravy.

Projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení zajistilo město Zákupy, z jehož rozpočtu se také vybudovaly chodníky a veřejné osvětlení.

Délka obchvatu Zákup je 1,1 kilometru. Součástí stavby je také 160 metrů dlouhá protihluková zeď, přeložky inženýrských sítí a příkopy k odvádění vody. Obchvat zčásti vede rovněž po hrázi místního rybníka, kterou bylo třeba zpevnit a upravit odtok s přepadem. Rybník je navíc domovem pro žáby, kterým slouží nový podchod pod silnicí.

Jaká budoucnost čeká Ralsko? Nádherná krajina skýtá rekreační potenciál a láká i skauty

Výstavba obchvatu vyšla na 54,7 milionu korun s daní. Podíl Libereckého kraje činil 11,9 milionu korun. „Na stavbu obchvatu Zákup získáme evropskou dotaci, jejíž výše může činit až 42,8 milionu korun,“ uvedl radní Jiří Ulvr.

V loňském roce Liberecký kraj vynaložil na rekonstrukce silnic 928 milionů korun včetně státních a evropských dotací. Na letošek má na tyto účely zhruba o čtvrt miliardy méně než loni; kromě 201 milionů korun z vlastního rozpočtu a státní dotace ve výši 150 milionů má kraj také peníze z evropských fondů, a to zhruba 350 milionů korun.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte