Jaká budoucnost čeká Ralsko? Nádherná krajina skýtá rekreační potenciál a láká i skauty

29.7.2021
Fefík

„Vznik této pracovní skupiny považuji za velmi užitečný. Liberecký kraj se dlouhodobě snaží zlepšit stav infrastruktury v tomto rozsáhlém území. V posledních letech jde o významné investice v řádu stovek milionů například do rekonstrukcí dopravních staveb nebo demolice zchátralých objektů, které zde zůstaly po sovětské armádě. Proto jsme rádi, že budeme moci o další koordinaci postupu ve věcech využití majetku a infrastruktury v souvislosti s jejich převodem v této oblasti diskutovat, uvedl hejtman Martin Půta.

„Zřízena je vlastní krajská Komise revitalizace Ralska, která se této problematice systematicky věnuje. Dále spolupracujeme na záměrech využití tohoto území také s obecně prospěšnou společností Geopark Ralsko a zapsaným spolkem Naše Ralsko,“ doplnil radní Židek.

Česká Lípa je místo vlídné k nevidomým. Zabodovala poznávací cestou po městě

O některé pozemky v Ralsku projevila zájem skautská organizace, která by zde ráda vybudovala tábořiště pro své členy. Na základě prohlídek byly vytipovány dvě oblasti, a sice Nové Dvory a Svébořice. Po majetkoprávních operacích a změně územního plánu by v této části Ralska v budoucnu měla vyrůst táborová místa s nejnutnější infrastrukturou a dále pak stabilnější trvalé zázemí, které by sloužilo pro celoroční vzdělávací a sportovní aktivity.

Liberecký kraj převzal od státu pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko k 1. září 2007. Poté začaly rozsáhlé úpravy v čele s demolicemi chátrajících objektů. Správou bývalého vojenského areálu je v současné době pověřena Krajská správa silnic Libereckého kraje.

Syslí hlídky začaly působit v Mladé Boleslavi na Radouči. O co jde?

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko se nalézá v Libereckém kraji a malou částí ve Středočeském kraji, zhruba mezi městy Doksy, Mimoň, Stráž pod Ralskem, Mnichovo Hradiště a Bělá pod Bezdězem. Přibližně se shoduje s geomorfologickým celkem Ralská pahorkatina. Jeho rozloha činila 250 km². Využívala jej československá armáda a v letech 1968 až 1991 též sovětská vojska. Velká část prostoru je prakticky nedotčeným územím s nádhernou krajinou, kterou by Liberecký kraj v budoucnu rád využil především jako rekreační oblast.

Zdroj: Liberecký krajNepřehlédněte