Prezident Zeman kritizoval justici za Langa. Ten jej přirovnal k Hitlerovi

20.6.2021
Jan Štoll

Zeman v proslovu k soudcům poukázal na průměrný plat soudců, který podle Benešové dosahuje 140 tisíc korun. „Ne, že bych vám to záviděl. Ale někdy se zamýšlím nad ukazatelem, který se uvádí v ekonomii. A to je poměr cena a výkon,“ řekl.

„Já bych si velmi přál, aby výkon našich soudců byl takový, aby této ceně, tedy platu odpovídal. Ne vždy tomu tak je,“ dodal. Zkritizoval v této souvislosti rozhodnutí soudu týkající se bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa.

Demokracie v podání ODS: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“

Lang kvůli příspěvku postupně rezignoval na post šéfa jesenické buňky ODS a funkci radního města. Byl vyloučen i z Občanské demokratické strany.

Podle elitního právníka JUDr. Miroslava Dudy vyjádření radního Langa z ODS splňovala podezření hned z několika trestných činů. “Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin Pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje „nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu”. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda,LL.M., který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii české republiky.

Stíhaný zastupitel Lang je na přezdívku Jesenický řezník hrdý

Justice případ postoupila do přestupkového řízení. Podle Zemana výzva k vraždě není něco, co lze hodnotit jako přestupek.

zdroj: Seznam zprávy, čtkNepřehlédněte