Stíhaný zastupitel Lang je na přezdívku Jesenický řezník hrdý

Martin Lang prohlásil, že je na svou přezdívku Jesenický řezník hrdý. Chtěl se dokonce soudit o 100 tisíc korun. Kauza, kterou otevřel Náš REGION, tak pokračuje. ČTK napsal, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. Lang na svém facebookovém profilu psal o podřezání prezidenta, teď ho stíhá policie.

„Zapomněl jste dodat Jesencky řezník bolševiku, na cez jsem hrdý,“ uvedl Martin Lang v diskusi na sociálních sítích po volbách do Evropského parlamentu. Školil přitom jednoho z opozičních zastupitelů z volební matematiky, podle něj totiž ODS jeho kauza v těchto volbách nepoškodila. „Nepoustejte se do sporu se mnou, nemáte na to hlavu,“ uzavřel příspěvek Lang.

Paradoxem je, že tuto rétoriku zvolil v době, kdy do redakce Našeho REGIONU doputovala Langova předžalobní výzva. V té se domáhal 100 tisíc korun za újmu na své politické kariéře.

lang jesenicky reznik

Langovu kauzu odstartoval veřejný příspěvek „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Ostře se v něm vymezil vůči prezidentu Miloši Zemanovi a poslancům kvůli církevním restitucím.

Policie se nejdříve na podnět Pražského hradu začala případem zabývat, teď zahájila trestní stíhání. „V této věci kriminalisté zahájili trestní stíhání pro podněcování k trestnému činu,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policejní ředitelství už dříve potvrdilo, že případ prošetřuje pro podezření z trestného činu dle § 352 odstavec 1, 3 – násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

Ačkoliv se Lang v médiích za své výroky o prezidentovi omlouval, pro ČTK po zahájení trestního stíhání napsal, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. „Jedná se o zneužití moci k potlačení svobody projevu a k zastrašení všech svobodomyslných občanů,“ reagoval v pondělí Lang na zahájení stíhání. „Bez svobody projevu neexistuje demokracie. Tento režim s podporou nelegálních komunistů buduje novou totalitu a opět nasazuje lidem náhubky strachu,“ doplnil s tím, že „Zeman je obyčejná bolševická zrůda“.

Podle právního názoru  Miroslava Dudy ale Langova vyjádření naplnila podezření hned z několika dalších trestných činů. „Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje ‚nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu‘. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda, který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii České republiky.

Podle dřívějšího Langova vyjádření zneužila jeho příspěvek politická konkurence, která ho rozeslala médiím. Lang následně rezignoval na funkci radního, ačkoliv ho někteří jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl Langovým osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady. Lang k tomu uvedl, že se ve funkci rozhodl skončit kvůli pracovnímu vytížení, nikoliv kvůli kritice, které za svůj výrok čelil. ODS ho ještě předtím vyloučila kvůli výroku ze strany.

Dnes, 16:14
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
Dnes, 14:00
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
Dnes, 12:10
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 12:10
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Dnes, 11:30
Nad hladinou nekonečného oceánu pomalu svítá. Obloha na východě zlátne a hvězdy mizí z oblohy....
Dnes, 10:55
Politici i veřejnost odsuzují jednání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a jí vedeného krajského...
Dnes, 08:22
Za strom, který ochraňuje a přivolává dobré síly, ji považovali už Keltové i Slované. Řeč...
Včera, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Včera, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Včera, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Včera, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Reklama