• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Při stavbě D55 se myslí i na ptáky a netopýry

  9.2.2024
  Simona Knotková

  Ptáky a netopýry ochrání před provozem na budované dálnici D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku obří sítě.

  Jde o první dálniční úsek v České republice, na kterém budou nainstalovány. Novinářům to řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a společnosti Skanska, která 8,8 kilometrů dlouhý úsek D55 staví. Jeho zprovoznění plánuje ŘSD na letošní prosinec.

  Obdobné sítě byly v minulosti použity při výstavbě dálniční sítě na Slovensku. „Řešení je unikátní v tom, že to není pevná bariéra, do které ti ptáci narážejí, ale že je průchozí a má je jenom odklonit. Takže by se ptactvo a netopýři neměli o tyto bariéry zranit,“ uvedl Jiří Vinklárek, ředitel závodu Inženýrské stavitelství Morava Skanska.

  Budovaný úsek dálnice podle něj prochází významným hnízdištěm netopýrů a ptactva, například břehule říční. Bariéry podél dálnice jsou založené na betonových patkách, v nichž jsou osazeny ocelové sloupy. Do nich stavbaři následně vsadí rámy se sítěmi z ocelových lanek.

  Sítě se budou podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla instalovat těsně před zprovozněním dálnice. „Do poslední chvíle je předpoklad, že se tady budou pohybovat velké stroje, z nichž některé jsou nadměrných velikostí a mohly by sítě poškodit. Tohle je jediné místo na dálniční síti České republiky, kde takovouhle síť uvidíte,“ řekl Rýdl.

  Podobu sítí konzultovali silničáři s ornitology. U Polešovic na Uherskohradišťsku se s nimi řidiči po otevření dálnice setkají na třech místech. Jeden bude mít podle správce stavby Břetislava Zapletala z ŘSD přibližně 100 metrů, další dva 150 metrů a 400 metrů. Sítě proti ptákům a netopýrům plánují silničáři osadit i na navazujícím 4,1 kilometru dlouhém budovaném úseku D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku. Také ten plánuje ŘSD otevřít koncem letošního roku.

  Ještě letos by se měli řidiči projet i po dalším úseku D55, který se staví mezi Babicemi na Uherskohradišťsku a Starým Městem. Dlouhý je 8,5 kilometru. Znamená to, že na sklonku roku plánuje uvést ŘSD do provozu souvislou část dálnice D55 v délce přibližně 21,4 kilometru. Od loňska se staví též 7,6 kilometru dlouhý úsek D55 mezi Olomoucí a obcí Kokory na Přerovsku, hotový by měl být v roce 2025.

  Na základě uzavřených smluv by výstavba úseku dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem měla stát zhruba 2,85 miliardy korun, mezi Starým Městem a Moravským Pískem přes 1,95 miliardy korun a mezi Moravským Pískem a Bzencem téměř 1,16 miliardy korun. Úsek mezi Olomoucí a Kokory přijde téměř na 1,95 miliardy korun. Ceny jsou uvedeny bez daně z přidané hodnoty. Po kompletní dostavbě dálnice D55 v budoucnu propojí střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude přes 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte