Příbram obnovila linku do Brd, autobus doveze turisty až k lesům

11.6.2021
Jan Štoll

Brdy s desítkami kilometrů vyznačených turistických tras a cyklostezek jsou lákadlem na výlet v přírodě. A lidem teď budou přístupnější, od června do září každý víkend a o svátcích vyjíždí turistická linka MHD 5B.

„Spoj, který jsme si pracovně nazvali Fabiánův expres, zajistí nejen převoz turistů, ale i cyklistů, kdy bude možné přepravit 10 jízdních kol. Pro letošní sezonu je turistická linka MHD 5B nastavena tak, že pojedou čtyři spoje v dopoledních a následně čtyři zpáteční spoje v odpoledních hodinách. Zavedení turistické linky je dalším krokem ke zpřístupnění Brd a celé naší turistické oblasti,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

„V průběhu léta se uskuteční dvě komentované vycházky se Správou CHKO, které budou navázány na tento turistický autobus,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová.

Konec cestování zdarma. Příbram opět zpoplatní jízdné

Autobus vyjíždí ze Svaté Hory, projíždí Příbramí přes Březové Hory do Kozičína, Orlova a zpět na Svatou Horu. Jízdné je nastaveno podle tarifu MHD Příbram, převoz jízdních kol je bezplatný.

Jde o projekt, který město Příbram obnovuje po třech letech. Díky tomuto spoji se turisté budou moci pohodlně přemístit jak mezi příbramskými památkami, tak se v klidu během pár okamžiků dostat až na okraj CHKO Brdy bez nutnosti použití vlastního automobilu.

„Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun,“ upozornila vloni policejní mluvčí Monika Schindlová.

Lidé tak za špatné parkování dostávali pokuty. Navíc auto zaparkované mimo zpevněné plochy může způsobit i rozsáhlý požár lesa, pokud řidič vozidlo s rozpáleným motorem a výfukem zaparkuje na seschlé trávě. Podloží jehličnatých lesů je hořlavé a prohořívá v několika vrstvách hluboko pod povrchem. Riziko požáru stoupá při horkém počasí.

Jízdní řád. Zdroj: MÚ Příbram

Zdroj: TZ PříbramNepřehlédněte