Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech

Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří neváhají vjet a pakrovat přímo v chráněné krajinné oblasti Brd na Příbramsku. Policie řeší množící se přestupky a rozdává pokuty.

S nástupem houbařské sezóny se objevuje více aut u lesů, na to reagují policisté, kteří se zaměřují na porušování zákazů vjezdu.

„Během letošního roku řešili policisté v Chráněné krajinné oblasti Brdy celkem 146 porušení zákazu vjezdu a 101 krát neoprávněné parkování,“ uvedla mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová.

Podle policejních statistik byl jeden řidič byl pod vlivem drog, dva pod vlivem alkoholu a jeden neměl řidičské oprávnění.

„Jen během září, kdy začala houbařská sezóna, udělili příslušníci policie 41 pokut za špatné parkování a 36 pokut za porušení zákazu vjezdu. Dále během letní sezóny odhalily hlídky pět táborníků, kteří si v lese rozdělali oheň,“ dodává mluvčí Schindlová.

„Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun,“ upozorňuje Schindlová.

„Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou hlídky uložit pokutu až dva tisíce korun,“ dodává Schindlová.

Auto zaparkované mimo zpevněné plochy může způsobit i rozsáhlý požár lesa, pokud řidič vozidlo s rozpáleným motorem a výfukem zaparkuje na seschlé trávě. Podloží jehličnatých lesů je hořlavé a prohořívá v několika vrstvách hluboko pod povrchem. Riziko požáru stoupá při horkém počasí.

Jak správně sbírat houby. Seznamte se se zásadami správného houbaře

„Požár může způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy či jiných hořlavin. Proto pozor na parkování v přírodě,“ upozorňuje tisková mluvčí hasičů  Nicole Studená.

O víkendu tak vyjížděli dobříšští policisté na několik oznámení týkající se špatného parkování u lesů.

Mluvčí také připomíná, že při opouštění vozidla by mělo být základním pravidlem zkontrolovat, zda nejsou na viditelném místě ponechány nějaké věci.

„Jakákoli taška či mobilní telefon přilákají pozornost zlodějů, působí to na ně jako magnet,“ říká mluvčí.

Policie upozorňuje, že příbramští policisté se pohybují v terénu, kontrolují mimo jiné i zabezpečení aut a dohlíží na veřejný pořádek a silniční provoz.

FOTO: Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech

Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - brdy-chko-policie-zasah_galerie-980Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - auto v leseZdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - 20200905_103636Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - 20200913_140119Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - 20200905_110056
Další fotky
Zdivočelí houbaři drancují chráněné lesy v Brdech - 20200905_121451
Dnes, 15:00
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
Včera, 14:30
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
8.9.2020
Největší tuzemská běžecká akce Olympijský běh, se uskuteční ve středu 16. září 2020. Přesně v...
Reklama