Přijďte se bát do středověkých kulis hradu. Nastane Hradozámecká noc

29.7.2021
Fefík

Hradozámecká noc je každoroční akce pořádaná Národním památkovým ústavem a to již od roku 2010. Tradičně se koná o letních prázdninách, přičemž jejím hlavním cílem je představit památky v netradičním světle.

„Hrad Valdštejn se k projektu připojuje zajímavým večerním programem, zahrnujícím kostýmové prohlídky a doprovodnou hudbu v režii hudebního skladatele a varhaníka Radka Rejška, který rozezní barokní prostor kaple sv. Jana Nepomuckého. Tématem prohlídek bude zánik šlechtického rodu Smiřických a převzetí hradu Albrechtem z Valdštejna,“ informoval nás Radim Štícha za Turnovské památky a cestovní ruch.

Prohlídky Valdštejna začnou od 19:30 hodin a z důvodu omezené kapacity je nutná předchozí rezervace přes email hradu. „Nutné jsou rovněž baterky na cestu zpět,“ připomněl Radim Šticha.

Populární zámek Humprecht chce být otevřen celoročně, ale to není jen tak

Na Sychrově se v rámci Hradozámecké noci budou konat prohlídky interiérů druhého patra východního křídla zámku, tedy soukromých apartmánů Arthura a Gabriely Rohanových. (Vstup na prohlídku je pouze s předem zakoupenou online vstupenkou.) V zámecké kapli se pak odehraje varhanní koncert, zahraje Martin Moudrý na varhany, zpěv obstarají Radek Krejčí a Martin Matoušek.

Na hradě Grabštejn budou noční prohlídky s kostýmovanými průvodci na motivy místních pověstí. Prohlídky na hradu a zámku Frýdlant připomenou výročí 220 let od zpřístupnění hradu veřejnosti a budou kopírovat ty z 19. století.

V zámku ve Svijanech budou komentované i nekomentované prohlídky, varhanní koncerty a bude možné se také projít zahradou.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte