Pro pendlery jsou pravidelné testy komplikací. Čekají hodiny, než se dozví výsledek

Zpřísněné opatření, podle kterého nově musí pendleři jezdící z České republiky do Německa pravidelně předkládat negativní test na koronavirus, někteří z nich vnímají jako komplikace. Tvrdí, že to nejde časově skloubit. Navíc na německé straně podle nich nejsou volné termíny na testy. Přitom Němci, kteří s nimi pracují, testovaní nejsou.

„Je to perzekuce. Spousta našich lidí dělá ve fabrikách a tam pracuje třeba 200 Němců, kteří nejsou testovaní. Pro nás je to komplikace, jako kdybyste museli vy v Čechách před prací na testy,“ řekl pendler Václav Valdman ze Železné Rudy. Ve frontě na chodníku v Bayerisch Eisensteinu (Bavorská Železná Ruda) čekal 2,5 hodiny, výsledek se dozví na e-mailu do dalších 30 minut. Jezdí v Regenu s odpady a na testy bude muset znovu v úterý a ve čtvrtek, ale to už se objednal ve Viechtachu. Doufá, že po intervencích nebo žalobách by je mohl opět zrušit bavorský správní soud jako v listopadu.

„Kdyby byly jen dvakrát týdně, ale tohle nejde časově skloubit. Budeme chodit jenom do práce a na testy. A tady budeme stát v zimě tři hodiny a pak stejně budeme všichni nemocní. Proč musíme my třikrát čtyřikrát a Němci nemusí,“ řekla pendlerka Lenka Sobotková z Hartmanic. Pracuje v Grafenau v kovovýrobní firmě. Na testech už byla 15krát a je negativní, nakažených Čechů je podle ní minimum, takže do práce už jezdí jenom ti negativní a pendleři si navíc dávají hodně pozor.

Povinné respirátory? Rodiny by stály tisíce korun měsíčně

„Od jara mám roušku celou pracovní dobu,“ řekla pendlerka Marcela Drozdová z Nemilkova, která pracuje jako prodavačka ve Zwieselu. Podle ní už nejsou volné termíny na registrace v bavorských městech, a když se uvolní, tak může být v práci.

„Je to úplně jednoduché. V Německu chci být a k nám dělat nepůjdu. Německá nařízení navíc fungují. Dá se to (testování) zvládnout, dnes mám odpolední,“ uvedl 56letý pendler z Čachrova, který pracuje v Německu v dřevařské firmě od roku 1991. Chodí každý týden na testy v Regenu, i když nemusel, ale teď už tam nejsou volné termíny, aby zvládl pondělí, středu a pátek. „Možná se postará firma,“ dodal.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce dva testy na koronavirus týdně.

adp/ČTK

Dnes, 04:00
Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek...
Včera, 19:36
O tuhle část našeho těla se musíme hodně starat, abychom se nenakazili. A když už...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Ještě před časem byl náš vzdělávací systém veden k tomu, aby byl pestrý, a zároveň...
Včera, 14:35
Legenda naší hudební scény, autor nespočtu hitů a desítek alb a také úspěšný herec se...
Včera, 13:25
Zahradě a rostlinám se daří jen ve zdravé půdě. Je proto dobré vědět, jakou půdu...
Včera, 11:15
K dosažení skutečně kvalitního, osvěžujícího spánku vede i dodržování zásad základů správné spánkové hygieny, kterými...
Včera, 04:00
Historické území Horní a Dolní Lužice, která se dnes nachází v Německu a Polsku patřilo...
Včera, 04:00
Vláda nedostatečně informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19. To si myslí 85 procent praktických lékařů....
6.3.2021
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
6.3.2021
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Reklama