• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Probouzí zájem o veřejnou dopravu, spolupracuje s městem Hostivice

  18.3.2019
  Andrea Cerqueirová

  Michal Babický je příznivcem dopravy. Spolupracuje s městem Hostivice na dopravní části městských slavností.

  Již dvacet let spravujete web citytrans.info, kam dáváte zajímavosti o české i zahraniční dopravě. Na čem dalším pracujete?
  Loni jsem zrealizoval zastávku legionářského vlaku v Hostivici – projekt Legiovlak. V rámci celoměstských slavností, které se letos uskuteční 7. září, spolupracuji s městem na dopravní části. Zajišťuji provoz historických autobusů či vlaků. Historický autobus, jímž bude možné se zdarma svézt, vyjede ze Zličína. Na slavnostech bude otevřena výstava „25 let PID v Hostivici“.

  Jak hodnotíte předešlé slavnosti?
  Skvěle. Poprvé jsem dopravní část organizoval v roce 2014, tehdy ve spolupráci s organizací ROPID. Je to podpora veřejné dopravy, může to probudit zájem dětí, je to i pokus, jak získat nové řidiče autobusů.

  FOTO: Michal Babický a historický autobus

  Michal Babický a historický autobus - All-focusMichal Babický a historický autobus - M_Babicky_doprava_bus-rto

  Pomoci by mohlo i dopravně technické muzeum, o jehož vybudování z nádražního depa v Hostivici usiluje Klub historické techniky Praha…
  Tuto myšlenku jsem vyslovil již v roce 2014. Záměr Klubu historické techniky Praha mě zaujal a získal.

  Záměr podporují i město Hostivice a Ministerstvo kultury ČR. Národní památkový ústav zařadil objekt do památkového katalogu budov vhodných k zachování. Aktivitu vítá Středočeský kraj. Drhne to na majiteli objektu – Správě železniční dopravní cesty, která chce budovu zdemolovat. Co vy na to?
  Je nepochopitelné, že SŽDC se nesnaží kulturní dědictví zachovat. Budova pochází přibližně z roku 1870, má historickou hodnotu, protože v té době začínala v úseku Praha-Kladno parostrojní železnice.

  Ministerstvo kultury podpořilo záměr vybudovat v Hostivici dopravně-technické muzeum

  Pomohlo by prohlášení depa národní kulturní památkou?
  To by byla možná cesta, jak objekt zachránit. Viděl jsem část projektu, co v místě plánuje zrealizovat SŽDC, a přijde mi to nevhodné. Ať již nakládací rampa nebo zřízení asi 461 míst v parkovacím režimu P + R.  Nepřehlédněte