Probuďte chalupu ze zimního spánku! Důkladná kontrola je důležitá

28.3.2021
Jiřina Pouzarová

Co všechno vás při zprovoznění víkendového bydlení čeká? Po zimě je důležitá důkladná obhlídka objektu a kontrola systémů, abyste objevili viditelné poruchy, ale i závady, třeba v podobě prasklé vodovodní trubky. Teprve pak se pusťte do vymetání pavučin ze všech koutů svého víkendového obydlí.

Elektroinstalace na prvním místě

Než se pustíte do úklidu, zkontrolujte, v jakém stavu je elektroinstalace. Vyzkoušejte, zda všechny zásuvky, vypínače a světla fungují, jak mají. Pokud zaslechnete jemné bzučení, zpozorněte, protože někde by mohl být přerušený drát. Při zatížení pak snadno vyhoří zásuvka, při tragické souhře dalších okolností může vést až ke vzniku požáru.

Pokud je vše v pořádku, můžete zapnout ledničku. Než do ní uložíte potraviny, vydezinfikujte ji. Dezinfekcí vyčistěte i kuchyňskou linku, koupelnu a toaletu.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

V jakém stavu je vodovodní potrubí?

Na podzim jste jistě vypnuli vodu, aby v trubkách nezamrzla. Než ji zase pustíte, zkontrolujte celý vodovodní řad. Důležitá je funkčnost všech kohoutů, hadic a rozvodů. Vyčistěte odpad a sifon, mohou být zaneseny solí, kterou jste do nich nasypali na podzim proti zamrznutí. Než do nich napustíte vodu, vyčistěte je. Poté znovu zkontrolujte, jestli voda někde neuniká.

Neucpalo se vodovodní potrubí? K jeho uvolnění můžete použít spirály a frézy jako je protahovací pero na čištění odpadních rour, nebo se spolehněte na chemické prostředky. Pokud zjistíte, že je potřeba trubky vyčistit, zavolejte raději instalatéra.

Pokud čerpáte vodu z vlastní studny, zkontrolujte ji minimálně dvakrát ročně. Při první jarní návštěvě chalupy zkontrolujte její zakrytí a případná poškození. Když se chcete ujistit, zda je voda v ní pitná, odeberte vzorky a nechte je analyzovat u hygieniků. Při zjištění přítomnosti škodlivých mikroorganismů bude nutné provést kompletní dezinfekci vody.

Pozor na plísně za nábytkem!

Jakmile už voda zase teče a elektřina funguje, pusťte se do úklidu. Při vyhánění pavučin z rohů a skrytých zákoutí se změřte také na hledání vlhkých skvrn. Odsuňte nábytek a zkontrolujte, jak jsou na tom stěny. Na plíseň zaútočte speciálními přípravky, kterých je na trhu dostatek. Důležité je také pravidelné větrání a topení. Vytření podlah nestačí, protože nebyly čištěny dlouhé zimní měsíce. Opět je na místě použití dezinfekčního prostředku.

Aby zelenina vydržela svěží až do jara aneb Jak nejlépe uskladnit vitamíny z naší zahrádky?

Peřinám prospěje vyvětrání na jarním sluníčku. Matrace důkladně vyprašte a projeďte vysavačem. Klepadlem zbavte prachu koberce a předložky. Povlečení, záclony, potahy a ubrusy vyperte a pověste na čerstvém jarním vzduchu, za chvíli budou suché a voňavé.

Nezapomeňte ani na okna a dveře. Pokud nejdou zcela dovřít, viníkem nejspíše bude nános prachu a nečistoty v mechanismu Příčinou může být také opotřebované kování nebo závada na něm, zkuste je promazat. Pokud nedoléhají rámy oken, utěsněte je izolační páskou.

Topení bez štiplavého kouře

Pokud v kamnech topíte dřevem nebo uhlím, nezapomeňte na údržbu krbu a hlavně komína. Jednou ročně má každý majitel nemovitosti povinnost nechat prohlédnout spalinové cesty a spotřebiče paliv kominíkem. Pro majitele sezonně majitele sezonně obývaných chalup je výhodnější nechat si je vyčistit na jaře. Revize komína se vyplatí i kvůli delší životnosti nebo vyšší účinnosti topení.

Když se z kamen začne při prvním jarním zatápění valit kouř, nahromadění sazí v komíně pravděpodobně brání dostatečnému přívodu vzduchu a neumožňuje, aby šel správným směrem ven. Vyčistěte kouřovod prostředkem na odstranění sazí. Stačí, když vhodíte dvě polévkové lžíce do ohně. Ten odstraní nánosy a zabraňuje také vzniku kouře a zároveň udržuje rošt v čistotě.

Pokud jste nevyčistili krb po skončení sezony, udělejte to hned teď. Odstraňte popel, uhlíky a další nečistoty, vymeťte popel a zprůchodněte průduchy, které mohou být zanesené. Z hlediska bezpečnosti by na žádné chatě a chalupě neměl chybět hasicí přístroj.

 Nepřehlédněte