Proč bychom se báli… Prachovské skály znovu otevřely část zasypaného okruhu

13.10.2021
Fefík

Koncem minulého týdne byla v Prachovských skalách znovu otevřena část zeleného okruhu mezi Všetečkovou a Schlikovou vyhlídkou. A tím celý velký pěší okruh, pět kilometrů dlouhý.

Část zeleného okruhu zavřeli správci skal na konci června, kdy po velkých srážkách došlo k pádu šesti velkých pískovcových balvanů, které zasypaly část stezky a poničily schody. Zraněn tehdy naštěstí nebyl nikdo.

Okruh byl teď otevřen na pouhé tři týdny, „provozní doba“ Prachovských skal je totiž od dubna do konce října. Vstup do skal je zpoplatněn.

Jičín chce v zámeckém parku Lavičku Václava Havla. Dagmar Havlová ráda souhlasí

 

Prachovské skály se do pozornosti turistů dostaly koncem 19. století. K prvnímu zdokumentování celého komplexu skal došlo ale už v roce 1874, tehdy profesor jičínského gymnázia Antonín Z. Maloch pomocí kompasu metodou krokování vytvořil jejich podrobný plánek. Výsledkem jeho práce měla být detailní mapa, která však nikdy nebyla dokončena. První trasy a významné skalní útvary vyznačili v roce 1879 Malochovi studenti, kteří také podle jeho plánku mapu Prachovských skal vydali.

Velkou zásluhu na zbudování dnešních turistických tras má jičínská odbočka Klubu českých turistů, která vznikla roku 1892. Klub českých turistů byl tady velmi aktivní, už v roce 1912 zakoupil hotel v Horním Lochově, který se stal základnou pro letní pobyty turistů v Prachovských skalách.

Jezuitská kolej v Jičíně je ve stínu jiných zdejších památek. Město ji opravuje, ale co s ní, to neví

 

Po vzniku Československa se tehdejší jednatel klubu Jakub Všetečka zasloužil o zbudování schodišť a chodníků mezi skalními bloky na dnešní Masarykově cestě. Dílo fakticky zhotovili v rámci výcviku vojáci 22. ženijního pluku v Jičíně. (Na památku zanechali vysekanou značku svého pluku a letopočet 1922.) Dodejme, že Masaryk po cestě po něm pojmenované nikdy nešel, jen jeho tajemník při slavnostním otevření.

V restitučním soudním řízení Prachovské skály získala v roce 1996 zpět do svého vlastnictví rodina Šliků a v roce 2000 zde začala provozovat služby související s cestovním ruchem.

Zdroj: webová stránka Prachovské skályNepřehlédněte