• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Proč vraždil mladík na filozofické fakultě? Vyšetřovatelé odhalili motiv

  20.6.2024
  Simona Knotková

  Student viněný z prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy trpěl pocity křivdy, záští a nenávistí.

  Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný. Na sněmovním bezpečnostním výboru to ve čtvrtek řekla státní zástupkyně Jana Murínová. Zopakovala, že podle psychologického i psychiatrického posudku netrpěl mladík žádnou vážnou psychickou poruchou. Nebyl závislý na drogách ani alkoholu.

  Při střelbě na fakultě v centru Prahy přišlo loni před Vánocemi o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu. S pachatelem souvisely také vraždy v Klánovickém lese a ve středočeské Hostouni.

  Ze znaleckých posudků podle Murínové vyplynulo, že se student chtěl pomstít, protože neměl dostatek mezilidských kontaktů, nedostávalo se mu uznání a byl společensky izolovaný. Jeho pocity dospěly až k vražedným úmyslům. Nenávist v něm klíčila a spojila se s fascinací násilím a zálibou ve zbraních. Rozpadly se mu morální hodnoty.

  Student měl problémy s komunikací i se vztahy v rodině. „Veškeré tyto problémy nedokázal žádným způsobem řešit. Neměl nikoho, s kým by je řešil,“ prohlásila Murínová. Situace podle státní zástupkyně gradovala. Už v listopadu 2023 měl střelbu na filozofické fakultě naplánovanou.

  O vyšetřování střelby na fakultě ve čtvrtek na bezpečnostním výboru hovořili kromě Murínové i policisté, mimo jiné policejní prezident Martin Vondrášek či šéf pražské policie Petr Matějček. O tragické události, od níž v pátek uplyne půl roku, budou policisté informovat také odpoledne na tiskové konferenci. Policie před několika dny útok, při kterém přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno, odložila. Student fakulty, který ve škole střílel, spáchal po útoku sebevraždu. Kauzu ještě přezkoumá státní zastupitelství.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte