• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice. Lidé se bojí devastace životního prostředí a velkého přílivu turistů

  9.12.2017
  Kamila Steinbachová

  V katastru obce Zdejcina by měl vyrůst lyžařský areál podobný tomu, jaký známe na Monínci. Na první pohled to zní jako dobrá zpráva, místní obyvatelé se ale obávají zvýšeného hluku, světelného smogu, dopravních problémů a v neposlední řadě negativního vlivu na životní prostředí, jelikož by se areál nacházel v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Někteří zástupci okolních obcí nicméně tvrdí, že je ohledně vzniku areálu nikdo nekontaktoval.

  Podpisů pod peticí přibývá, starostové nemají oficiální informace

  Petice, kterou na web vyvěsil spolek Naše Zdejcina, má v tuto chvíli téměř 900 podpisů. Zda areál v oblasti skutečně vznikne, ale zatím není jasné. Berounský deník oslovil zástupce Berouna, Hýskova a Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, se kterými podle obyvatel Zdejciny mělo začít jednání. Berounský starosta Ivan Kůs řekl, že o areálu ví pouze z doslechu, nevyloučil však, že někdo mohl mluvit s pracovníky úřadu. Sám by se v následujícím týdnu měl setkat se zástupci spolku Naše Zdejcina. Starostka Hýskova Ivana Týlová také s nikým přímo nemluvila. Letos na jaře se ale na úřadě prý zastavila firma, která je o záměru vybudování areálu informovala. „Vím, že od města Berouna dostali nějaké konkrétní úkoly, které musí splnit, aby výstavbu sjezdovky město povolilo,“ uvedla pro Berounský deník.

  Petice proti stavbě „mrakodrapů“ v Ďáblicích uspěla

  Zhruba před rokem nebo rokem a půl se o areálu mluvilo i v sousedním Nižboru. Podle starostky Kateřiny Zuskové se zde byl zájemce vyptávat na to, zda zde není vhodné místo k realizaci takového projektu. „V Nižboru jsme to vyhodnotili jako naprostý nesmysl,“ řekla Zusková.

  Na Berounsku a v Lysé se připravují nové opravy silnic. Uspoří několik milionů korun

  Dopad na životní prostředí je zásadní

  Oficiální informace zatím nemají ani místní občané. „Poprvé jsem se to dozvěděla na facebookové stránce Hýskova, informace mám z petice,“ vyjádřila se pro Náš REGION Aneta Králíková z Hýskova. Sama na sjezdovku nemá jednoznačný názor. „Poprvé mě to nadchlo, protože by to bylo fajn mít sjezdovku kousek autem, ale pak jsem četla, že by to mělo dopad na místní přírodu (hlavně velké množství umělého sněhu, zas tolik sněhu u nás nemáme). Pak tam psali o nedostatečnosti komunikací a ubytovacích zařízení, ale to si myslím, že je hloupost. Pokud nějak vyřeší ten dopad na místní přírodu, tak jsem pro. Jinak ne,“ dodala.

  Pokud chcete lyžovat ve středních Čechách, zapůjčení lyží vás vyjde na stejné peníze jako vloni

  Právě dopad na životní prostředí je v petici silně akcentován. Podle petentů by provoz s umělým sněhem vedl k ochlazení místního ekosystému. „Pozdní tání umělého sněhu by vedlo ke zpomalení vývoje rostlin a živočichů, k následné migraci dotčené fauny a k úhynu citlivých rostlin, čímž by lokalita ztratila na své pestrosti a zajímavosti,“ píše se v petici.

  Umělé zasněžování by podle nich dále mohlo ohrozit kvalitu podzemních vod, znečistit půdu kvůli přidaným aditivům, dále by vedlo k neekologickému čerpání vody z Berounky včetně zdrojů pitné vody, přičemž Zdejcina již nyní trpí jejím nedostatkem.  Zasněžování by nejspíš bylo nutností. Zatímco Monínec se nachází v nadmořské výšce 700 metrů, sjezdovka na Zdejcině by byla zhruba v poloviční nadmořské výšce. Obávají se rovněž znečištěného ovzduší a znehodnocení krajinného rázu údolí řeky Berounky. Akcentují, že Zdejcina je v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

  Do Nižboru za památkami i přírodou

  Hluk, světelný smog a zvýšená kriminalita

  Dramatické zvýšení turistického ruchu by podle nich negativně ovlivnilo život místních obyvatel. Obávají se, že provoz ve Zdejcině, Hýskově i Berouně by se stal neúnosným, došlo by k zvýšení hluku i světelného smogu při nočním lyžování, který má negativní vliv na lidský organismus.

  Petenti se také domnívají, že díky blízkosti Prahy a dopravní dostupnosti by do areálu mířilo ještě daleko větší lidí než na Monínec. „Vzhledem ke své poloze (20 km od Prahy) by areál na Zdejcině mohl očekávat vysoký počet návštěvníků. Dle ověřitelných informací z lyžařského areálu Monínec, který se nachází 85 km jižně od Prahy v relativně hůře dostupné lokalitě bez dálnice nebo rychlostní komunikace, je denní návštěvnost 650-700 osob, o víkendu až 1500 osob za den. U areálu na Zdejcině by bylo možné očekávat několikanásobný počet návštěvníků. V lokalitě by se tak výrazně zvýšil pohyb osob bez vazby na místo, který by mohl mít značný vliv na nárůst kriminality a snížení bezpečnosti místních obyvatel,“ píší v petici, kterou předají zástupcům města Berouna a investorovi stavby Skipark Beroun s.r.o.

  FOTO: Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice

  Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice - areál monínecProti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice - areál monínec 5Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice - areál monínec 4Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice - areál monínec 3Proti lyžařskému areálu na Zdejcině vznikla petice - areál monínec 2


  Nepřehlédněte