Do Nižboru se dostanete snadno z Berouna vlakem, který pokračuje dále přes Křivoklátsko až do Rakovníka. Využít můžete také autobusových spojů, které spojují obec s Prahou, ale vlak je zajisté romantičtější. Nižbor leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a okolní krajina je přímo úchvatná. Zalesněné kopce se tu vlní nad řekou Berounkou, která si hledá cestu mezi rozeklanými údolími. Z Nižbora se můžete vydat po značených cestách například do nedalekého Zbečna.
Přímo nad Nižborem se rozkládá keltské Oppidum Stradonice, jež bylo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid na území Čech. Keltové se zde usídlili v polovině 2. století př. n. l. V té době se jednalo pouze o malou, zpočátku neopevněnou osadu, spojenou s obchodní cestou podél Berounky. Nejstarší etapa výstavby opevnění spadá do období kolem roku 120 př. n. l. V základech tehdy budovaného opevnění byla nalezena hliněná forma pro odlévání zlatých mincí, která dokazuje vyspělost zdejšího osídlení ještě v době, kdy sídliště nebylo ohrazené. Cesta na Oppidum vám nezabere déle než půl hodiny a zvláště při západu slunce je pocit z místa přímo magický.
V samotném Nižboru stojí určitě za návštěvu místní zámek. Otevřeno zde mají do konce října a v tuto roční dobu do sedmnácti hodin. V horním patře zámku najdete multimediální expozici, která vás provede nejen životem, ale i smrtí keltských obyvatel středních Čech. V roce 2013 byla také na zámku otevřena výstava, která prezentuje to nejzajímavější, co bylo objeveno při archeologických výzkumech během dvaceti let existence Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.
Neméně zajímavou atrakcí je místní sklárna, která nabízí prohlídku provozu s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Exkurze probíhají od pondělí do pátku od 09:30 do 12:30 hod. Pokud pojedete v rámci skupiny, musíte si prohlídku předem rezervovat. Místní sklárna se může pochlubit například výrobou filmových cen Český lev.
A jak výlet zakončit? Samozřejmě dobrým jídlem. Nižbor nabízí hned několik restaurací. Za doporučení určitě stojí podnik Zastávka hned u vlakového nádraží. Jde o bývalý chátrající dřevěný železniční sklad z roku 1876, který se známý herec Tomáš Hanák rozhodl zachránit a vytvořil z něj stylovou restauraci. Jídla tu mají opravdu výborná a ještě odsud můžete obdivovat panorama protějšího zámku, anebo zblízka sledovat motoráky od Berouna či Rakovníka.