• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Průtah přes Lázně Bohdaneč na tři měsíce zavřou opravy silnice

    20.2.2022

    Stavební práce na opravách silnice v Lázních Bohdaneč na Pardubicku zavřou průtah městem. Úsek nebude průjezdný od března do června při příjezdu od Pardubic. Jednu část rekonstrukce silnice udělalo hejtmanství vloni.

    Od 14. března do 30. června bude zavřená silnice II/211 od kruhové křižovatky na Masarykově náměstí po křižovatku se Spojovací ulicí. Nebude možné parkovat u domů, parkoviště lázeňského parku nebude pro veřejnost přístupné. Lidé musí využít objízdnou trasu. „Auta jedoucí od Pardubic odbočí doleva u autobusového nádraží a objedou to kolem sokolovny. Bude to zavřené od mostu ke kruhovému objezdu. Auta do šesti tun tam mohou jet po objízdné trase. Konečně to pak už bude hotové,“ řekl místostarosta Josef Štěpanovský (ODS).

    Od 16. května do konce června stavební firma částečně zavře vozovku od křižovatku se Spojovací ulicí po konec města. Dělníci budou pracovat za provozu, auta budou řídit semafory. Loni kraj dokončil opravy úseku směrem na Chýšť. Práce trvaly zhruba od začátku července do konce září. Stát v roce 2020 převedl silnici první třídy z Rybitví po Chýšť na kraj, stala se tak druhou třídou a hejtmanství tam mohlo zakázat tranzitní kamionovou dopravu. Komunikaci teď na dvě etapy opravuje.

    O vymístění kamionů z města radnice bojovala roky. Podle místostarosty se situace s kamiony zlepšila, byť jsou stále řidiči, kteří zákazové značky ignorují. Lázeňským městem podle jeho odhadu projedou desítky těžkých aut denně. „Jsou to hlavně polští řidiči, ti se neztratí, ti jsou drzí, nebo neznají značky. Každý kamion navíc je špatný kamion. Příští rok by měl kraj udělat okružní křižovatku v Rybitví, tak by se zákazové značky posunuly až tam, od toho si dost slibujeme,“ řekl Štěpanovský.

    Dříve městem projely až dva tisíce kamionů za den, po zákazu jich znatelně ubylo. „Situace v Lázních Bohdanči je klidnější, v průměru zastavujeme do 25 nákladních vozidel denně, z čehož třetina řidičů těchto vozidel na silnici pro platné výjimky patří a přestupku se nedopouští,“ říká vrchní strážník Městské policie Lázně Bohdaneč Petr Mikulenka. Zákaz tranzitu nad dvanáct tun platí od okružní křižovatky na náměstí až k D11. Město vidí změny v dopravě jako úspěch, chce ale pokračovat, aby byl zákaz už od Pardubic, po vybudování velké křižovatky u Rybitví. „Věříme, že se Pardubickému kraji podaří co nejdříve vybudovat okružní křižovatku v Rybitví a zákaz se posune až tam, jak bylo původním záměrem, a nastane ještě větší zklidnění dopravy v jediném lázeňském městě Pardubického kraje,“ popsal budoucí plány Štěpanovský. Zastupitelé kraje nyní jednají o stavbě kruhové křižovatky. „Do budoucna plánujeme pustit kamiony pouze před Rybitví a do průmyslové zóny v Pardubicích, která je mezi obcí Rybitví a Pardubicemi,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

    ČTK/STO


    Témata:

    Nepřehlédněte