Prvním mládětem které příšlo v jihlavské zoo tento rok na svět je velemyš největší

11.1.2022
Redakce

Prvním letošním mládětem narozeným v jihlavské zoologické zahradě je velemyš největší. V dospělosti může včetně ocasu měřit až 90 centimetrů a vážit dva kilogramy. Ve volné přírodě žije pouze na filipínském ostrově Luzon. Jihlavská zahrada, která loni odchovala asi 500 mláďat 80 živočišných druhů, velemyši největší chová od roku 2016. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Martin Maláč.

„V pondělí 3. ledna zjistili (chovatelé), že se v chovatelském zázemí v ubikaci velemyší největších nachází čerstvě narozené mládě. To je zatím velice malé a matka ho úzkostlivě střeží v porodní budce. Jde zatím o druhé narozené mládě tohoto druhu v naší zoo,“ uvedl Maláč.

Společně s velemyší obláčkovou, kterou zoo v Jihlavě chová od roku 2008, je tento druh největším myšovitým hlodavcem na světě. Oba druhy žijí pouze na Luzonu. „Jsou to zvířata aktivní v noci. Žijí na stromech a keřích, po kterých sice pomalu, ale dobře a obratně šplhají. Při tom si pomáhají částečně chápavým ocasem. Živí se listy, kůrou a plody rostlin. V rámci myšovitých hlodavců jsou zvláštní i tím, že samice rodí pouze jedno jediné mládě, které je již osrstěné. První mládě velemyši největší jihlavská zoo odchovala v roce 2020.

Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací města. Podle zveřejněných výročních zpráv dostala zoo v roce 2020 od města provozní příspěvek 25,6 milionu korun, v roce 2019 to bylo 19,67 milionu.

Zahrada patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším cílům návštěvníků na Vysočině. Navzdory tři měsíce trvající uzavírce v důsledku pandemických opatření měla loni druhou nejvyšší návštěvnost ve své historii. Přišlo přibližně 342.500 lidí, jen o 4100 méně než v doposud nejúspěšnějším roce 2019, uvedl už dřív Maláč.

Zookoutek v Jihlavě, který byl předchůdcem zoo, vznikl v roce 1957 a postupně se rozrůstal. Status zoologické zahrady mu udělilo ministerstvo kultury v roce 1982.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte